fbTrack

Budowa i remont

Pod Wałbrzychem rośnie Lamia

Nieznane
Trwają prace ziemne na budowie konkursowego domu marzeń Polaka. Budynek dla czytelników "Rzeczpospolitej" powstaje pod Wałbrzychem, w gminie Walim.
Przypomnijmy. Konkurs "Dom marzeń Polaka" III rozpoczął się w kwietniu br. Warunkiem uczestnictwa było przesłanie na adres redakcji kompletu ośmiu oryginalnych kuponów konkursowych oraz pracy pt. "Mój dom marzeń".
Na konkurs napłynęło w tym roku ponad 3 tysiące prac z całej Polski. Jury konkursowe, składające się z przedstawicieli sponsorów konkursu (firm Archipelag, Xella, Rőben, MS i Velux oraz redakcji "Rzeczpospolitej"), wybrało zwycięzców. Są nimi Katarzyna i Mariusz Latkowscy z Wałbrzycha, którzy wybrali do realizacji projekt domu o nazwie Lamia, przygotowany przez pracownię Archipelag. W tym tygodniu budowlańcy z firmy Multi zajmą się tzw. stanem zerowym domu, czyli fundamentami. Harmonogram prac na budowie został tak zaplanowany, aby jeszcze przed końcem roku przekazać klucze laureatom konkursu (do domu w stanie surowym zamkniętym). Jeśli pogoda dopisze, powinno się udać.
- Pozwolenie na budowę, dzięki staraniom państwa Latkowskich i życzliwości urzędników ze starostwa powiatowego w Wałbrzychu udało się uzyskać bardzo szybko - mówi Hanna Krzyżosiak z pracowni Archipelag. Zanim jednak komplet dokumentów został złożony, architekci, na prośbę laureatów konkursu, dokonali kilku zmian w wybranym projekcie. - Bryła budynku została powiększona o dodatkowe stanowisko postojowe, a przestrzeń nad garażem zaadaptowaliśmy na cele użytkowe, wykonując strop nad tym pomieszczeniem. Wydłużyliśmy też garaż i umieściliśmy w jego części kotłownie. Natomiast z uwagi na położenie działki, przenieśliśmy kuchnię ze strony południowej na północną oraz zmieniliśmy rozmieszczenie okien balkonowych, uwzględniając nasłonecznienie działki - opowiada Hanna Krzyżosiak. - Pojawiły się jeszcze pewne wątpliwości ze strony laureatów dotyczące lokalizacji wjazdu na działkę. Po konsultacjach z architektem wjazd poprowadzony będzie prostopadle do budynku, we wschodniej części działki. Dodatkowo inwestorzy zdecydowali się na wyprowadzenie z budynku instalacji do montażu pompy ciepła oraz przydomowej oczyszczalni ścieków - dodaje.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL