fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Bezrobocie od kilku miesięcy wolno rośnie. Na rynku coraz mniej ofert pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi obecnie 11,8 proc. W październiku w urzędach pracy było zarejestrowanych ok. 1,87 mln osób bez pracy. Ekonomiści szacują, że pod koniec roku w rejestrach bezrobotnych może być ponad 2 miliony osób.
Rzeczpospolita
Mamy ponad 1,87 mln osób bez pracy. Ekonomiści szacują, że pod koniec roku może być to ponad 2 mln osób. A jeśli sprawdzą się pesymistyczne prognozy ministra finansów, 2,2 – 2,3 mln osób
Niektórzy eksperci szacują, że w przypadku recesji bezrobocie może w Polsce wynosić w 2012 r. nawet ok. 14 – 15 proc. Większość uważa jednak, że jeśli gospodarka będzie rozwijała się w 2,5-proc. tempie, bezrobocie rejestrowane w przyszłym roku nie przekroczy 13 proc.
Pod koniec października zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotne było 1,87 mln osób. Stanowią 11,8 proc. wszystkich pracujących w cywilu (poza służbami mundurowymi). Od czterech miesięcy stopa bezrobocia nie zmienia się, choć liczba bezrobotnych powoli rośnie: zwiększyła się o ponad 6 tysięcy w ciągu miesiąca i 12 tys. od sierpnia.
Stopa bezrobocia w październiku jest wyższa niż rok temu o 0,3 pkt. proc.
Z danych GUS wynika, że w październiku zarejestrowało się  prawie 226 tys. osób. Większość z nich (175 tys.) już kiedyś była w rejestrach. Ale to mniej niż miesiąc i rok wcześniej – To efekt dobrej pogody i możliwości prowadzenia prac budowlanych – tłumaczy Jacek Męcina, ekspert rynku pracy.
Wyrejestrowało się prawie 220 tys. osób. To mniej niż miesiąc i rok wcześniej. 98 tys. z nich zaczęło pracować.
Z miesiąca na miesiąc spada liczba ofert pracy. W październiku było to ok. 40 tys. – To o jedną piątą mniej niż miesiąc wcześniej. W kolejnych miesiącach bezrobocie będzie rosło do  ok. 12,2 proc. na koniec grudnia – szacuje Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.
Teraz wśród bezrobotnych ponad 400 tys. osób nie skończyło jeszcze 25 lat. Ale najliczniejsza grupę – 542 tys. – stanowią liczący 25 – 34 lata. Najszybciej zaś w skali roku powiększyło się bezrobocie osób, które skończyły 55 lat (o 16 proc.), do 207 tys. osób.
GUS podał też stopę bezrobocia liczoną według metody BAEL (do bezrobotnych nie wlicza się osób, które nawet dorywczo pracują). W trzecim kwartale wyniosła 9,3 proc. Według tej metody mamy w Polsce 1,68 mln ludzi rzeczywiście bez pracy.

Najgorzej jest w USA i UE

W trzy lata po wybuchu kryzysu finansowego sytuacja na światowym rynku pracy jest katastrofalna – ocenia Międzynarodowa Organizacja Pracy w najnowszym raporcie. Według MOP w latach 2012 – 2013 powinno zostać stworzonych przynajmniej 80 mln nowych miejsc pracy, w tym 27 mln w krajach rozwiniętych, aby powrócić do sytuacji sprzed kryzysu. Jednakże wszystkie analizy wskazują, że w najlepszym razie powstanie nie więcej niż połowa tego, a stopa bezrobocia wśród młodzieży (15 – 24 lata) będzie długo utrzymywała się na poziomie ok. 20 proc. (ogólna stopa bezrobocia na świecie to 9,6 proc.). Najszybciej kurczy się rynek w USA i UE, gdzie dzisiaj jest o 13 mln mniej miejsc niż trzy lata temu, a najwięcej osób straciło pracę w Stanach Zjednoczonych (6,7 mln) oraz Hiszpanii (2,3 mln). Według MOP w tych krajach nie będzie możliwe odbudowanie rynku pracy do poziomu sprzed kryzysu przynajmniej do 2016 r.    —d.w.
—Aleksandra Fandrejewska
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA