fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

PZPN przywrócił orła na koszulce reprezentacji

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
PZPN ugiął się przed protestami kibiców i zdecydował, że orzeł powróci na stroje reprezentacji Polski
Orzeł będzie na koszulkach już w grudniowym meczu z Chorwacją. Produkująca stroje kadry firma Nike twierdzi, że to nie jest problem.
– Godło narodowe nie powinno zniknąć z koszulek – powiedział „Rz" prezes PZPN Grzegorz Lato. – To był nasz błąd. Dyskutowałem o tym z członkami zarządu PZPN i wszyscy mieli takie samo zdanie. Decyzję o powrocie godła podjąłem osobiście, po konsultacjach z firmą Nike w kwestiach technicznych. Jestem Nike wdzięczny za zrozumienie sytuacji. Orzeł zajmie eksponowane miejsce, w centralnej części koszulki, z lewej strony pozostanie krytykowany logotyp PZPN, a z prawej znak firmowy Nike.
– Połączenie designu koszulki, który symbolizuje polską flagę i oddaje barwy narodowe, z obecnością godła sprawi, że stanie się ona symbolem jednoczącym fanów i piłkarzy – powiedział Christophe Merkel, menedżer generalny Nike Poland. Lepiej późno niż wcale. Decyzja o powrocie orła może jednak skomplikować plany Nike i narazić firmę na straty, ponieważ wyprodukowano już dużo koszulek bez orła, a takich kibice nie chcieli kupować. – To jest pewien problem, ale nie w kategoriach finansowych – powiedział „Rz" rzecznik Nike Poland Maciej Lasoń. – Jako firma dbająca o jakość nie możemy sobie pozwolić na taką zmianę, która będzie się sprowadzać jedynie do przyszycia orła. Projektanci opracują nowy model z białym orłem, logotypem i znakiem firmowym Nike. Wzór musi zatwierdzić UEFA pod kątem wielkości tych znaków oraz miejsc ich umieszczenia. To sprawi, że koszulki trafią do sprzedaży w połowie grudnia, czyli dwa tygodnie później, niż planowaliśmy. W nowych Polacy wystąpią w meczu przeciw Chorwacji, 16 grudnia w Turcji. Dyskusji na temat powrotu orła spodziewano się podczas walnego zgromadzenia PZPN w najbliższy piątek. Ale takiego punktu nie umieszczono w programie. – W czwartek napisałem list do wszystkich prezesów Wojewódzkich ZPN – powiedział „Rz" prezes Małopolskiego ZPN Ryszard Niemiec. – Uświadomiłem kolegom, że w takiej sprawie jak orzeł na koszulce nie mogą nas wyręczać politycy, a zjazd nie może się przerodzić w pyskówkę. Jeszcze przed początkiem obrad prezes powinien zacząć od stwierdzenia, że stała się rzecz niedobra, a koszty zmian związanych z powrotem godła na koszulkę się nie liczą. Do wtorku otrzymałem listy z poparciem od 13 prezesów związków wojewódzkich – zakończył Ryszard Niemiec. – To na pewno dobra decyzja – stwierdził selekcjoner reprezentacji Franciszek Smuda. – Jeśli mamy być „Orłami", to musimy mieć orła.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA