fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Minister chce przepisów o zmianie płci

Anna Grodzka, pierwsza osoba transseksualna w polskim parlamencie
Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski BŻ Bartłomiej Żurawski
Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona proponuje opracowanie ustawy regulującej zmianę płci.
Wrona postuluje utworzenie międzyresortowego zespołu, który zająłby się przygotowaniem projektu. – Nie jestem w żaden sposób związany ze środowiskiem osób transpłciowych, ale uważam, że najwyższy czas odpowiedzieć na ich interesy prawne – mówi wiceminister.
Przygotowaniem ustawy zajęliby się ministrowie spraw wewnętrznych, zdrowia, pracy i polityki społecznej, oraz przedstawicieli komisji ds. kodyfikacyjnych. – Będę też oczekiwał na opinie osób ze środowisk zainteresowanych tą problematyką – dodaje.
Chodzi o doprecyzowanie przepisów związanych ze zmianą płci, która obecnie odbywa się na drodze orzeczenia sądowego. Ustawa miałaby określić, w tryb postępowania (sądowy lub administracyjny) i rodzaj rozstrzygnięcia (orzeczenie, decyzja, zaświadczenie).
– Nowe prawo musi też jednoznacznie ustalić, czy dopuszczalne jest wpisanie zmiany płci w akcie urodzenia po wykonaniu zabiegu korekcyjnego – mówi wiceminister.
Nowe prawo miałoby też określać  warunki, konieczne do spełnienia, by poddać się zabiegowi zmiany płci (np. wiek) i zdecydować, czy osoba po operacji musiałaby zmieniać dane osobowe we wszystkich wydanych wcześniej dokumentach (świadectwa pracy, dyplomy, świadectwa szkolne).  Do rozstrzygnięcia pozostaje też kwestia, czy zmiana płci powinna nieść ze sobą zmianę wieku emerytalnego
Źródło: polityka.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA