fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Puławy chcą wytwarzać zieloną energię

Zakłady Azotowe Puławy chcą wraz z innymi inwestorami stworzyć ekoklaster wyspecjalizowany w produkcji biomasy, energii ze źródeł odnawialnych i zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych.
- Przy obecnych limitach emisyjnych nie mamy już praktycznie możliwości rozwijania produkcji. Dlatego musimy myśleć, jak zredukować wytwarzanie szkodliwych substancji. Stąd też wziął się pomysł na produkcję biomasy – w tym procesie nie są emitowane do atmosfery gazy cieplarniane, na które trzeba mieć uprawnienia – wyjaśnia Lech Schimmelpfennig, członek zarządu ZAP.
W ramach pomysłu ekoklastra w Puławach ma powstać kompleks biotechnologiczny, w którym będą produkowane wyroby na bazie surowców odnawialnych, np. polimery biodegradowalne, biożywice i biorozpuszczalniki.
W sumie spółka ma w planach realizację ok. 7 – 8 projektów w ramach ekoklastra. Część z nich chce zrobić samodzielnie, część przy współpracy z innymi firmami.
Poszukiwanie partnerów ma ułatwić włączenie części Puławskiego Parku Przemysłowego (PPP) – ok. 99 ha – do specjalnej strefy ekonomicznej. Wczoraj spółka zorganizowała Forum Inwestycyjne, na które przybyli przedstawiciele ponad 30 firm, m.in. Kronospanu, Toyoty, Air Liquide, GE Energy, Bogdanki i PKP Cargo.
Wśród rozważanych projektów, które mogłyby być zlokalizowane w strefie, jest też kompleks produkcji tworzyw sztucznych, a także instalacja zgazowania węgla, która ma być uruchomiona przy współpracy z kopalnią Bogdanka.
– W ciągu pół roku powstanie studium wykonalności tego projektu, a potem zapadnie ostateczna decyzja, czy go realizujemy. Mamy trzech potencjalnych partnerów, którzy mogliby nam pomóc w sfinansowaniu tej inwestycji, której koszt szacowany jest na 2 mld zł – mówi Lech Kliza, członek zarządu Puław.
Stworzenie instalacji potrwałoby ok. 3 lat. Firma szacuje, że mogłaby w ten sposób pozyskiwać ok. 450 mln m sześc. gazu.
Przychód 488,1 mln złZysk netto 38,7 mln złZatrudnienie 3320 osóbDane za III kw. 2007 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA