fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Amerykańskie przepisy w Internecie

Gabriela Setla
Choć prawa amerykańskiego dotyczy chyba najwięcej spośród prawniczych stron internetowych, to trudno znaleźć bezpłatne i kompleksowo zestawione informacje o nim.
Być może wynika to z popularności ogromnych i bardzo bogatych w materiały amerykańskich prawniczych baz danych (przede wszystkim Westlaw i Lexis Nexis), mimo że korzystanie z nich jest kosztowne. Wydaje się, że najwięcej bezpłatnych i obiektywnych informacji o prawie amerykańskim jest ukrytych na oficjalnej stronie rządu USA (www.usa.gov). Aby dotrzeć do nich, należy w lewej tabelce (Topics) wybrać Reference and General Governement, a następnie Laws and Regulations (link bezpośredni: http://www.u sa.gov/Topics/Reference_Shelf/Laws.shtml).
Zgodnie z systemem federalnym USA informacje na stronie podzielone zostały na dwie grupy: prawo federalne i prawo stanowe. To pierwsze nie jest przejrzyście uporządkowane. Znajdują się na niej zarówno odnośniki bezpośrednio do konkretnych aktów prawnych (jak konstytucja), do różnych wyszukiwarek (np. sędziów amerykańskich, zbioru regulacji federalnych), jak i do materiałów dotyczących konkretnej kwestii (np. Patriot Act, Disability Rights). Co ważne, dostępnych jest dużo orzeczeń – można znaleźć zarówno link do strony głównej Sądu Najwyższego, jak i do sekcji poświęconej najnowszym decyzjom (co pozwala być na bieżąco). Strona publikuje bezpośrednio niewiele treści merytorycznych, za to dużo linków do konkretnych miejsc, w których można znaleźć dokładniejsze wiadomości (np. Courts dotyczy systemu sądownictwa federalnego). Szczególnie interesujący jest FedLaw (http://www.thecre.com/fedlaw/default.htm), który jest dobrze uporządkowanym narzędziem umożliwiającym przeszukiwanie prawa federalnego (stanowionego i orzecznictwa), zawiera linki do różnych prawniczych organizacji, ale też odesłania do interesujących materiałów (np. Evidence Manual).
Drugą część strony poświęcono prawu stanowemu. Zagadnienia uporządkowane zostały tematycznie (np. Legal Resources). Po wybraniu zakładki następuje odesłanie do listy stanów, a stąd można powędrować na konkretną stronę danego stanu. www.usa.gov. Publikacja powstała we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA