Publicystyka

Mazury najpiękniejsze w Europie

Jacek Pałkiewicz
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Pragnę przekazać moje podziękowanie prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu, byłym prezydentom RP, dostojnikom kościoła katolickiego, osobom znanym i nieznanym, którzy głosując na Mazury spełnili swój obywatelski i patriotyczny obowiązek wobec ziemi, która na takie wyróżnienie swoim pięknem absolutnie sobie zasłużyła.
Powszechna mobilizacja w całym kraju okazała się prawdziwym pospolitym ruszeniem i spowodowała, że Kraina Wielkich Jezior uzyskała oficjalne miano najpiękniejszego regionu Europy.
Mazury wprawdzie nie zakwalifikowały się do ścisłej siódemki, to mimo wszystko uważam, że odnieśliśmy niemały sukces. Znaleźliśmy się na liście pierwszych 14 miejsc, które uzyskały największe uznanie wśród głosujących. Pokonaliśmy wszystkich finalistów z Europy i prześcignęliśmy rozpoznawalne ikony światowej przyrody jak Malediwy,  Wielki Kanion Kolorado, Galapagos, Wodospad Salto Angel w Wenezueli,  Skałę Uluru w Australii czy Wezuwiusz. Rozgłos w konkursie na 7 Nowych Cudów Natury, w którym uczestniczyło kilkaset milionów internautów, ma niebywałą siłę rażenia i zapewnia wysoką rozpoznawalność na globalnym rynku. W ogólnoświatowej konfrontacji Polska nie przegrała, a Mazury wygrały zdobywając cudowną laurkę krainy najpiękniejszych jezior na świecie. Pozwolę sobie zauważyć, że ze swoim niezaprzeczalnie unikatowym pięknem przyrodniczym są one atrakcyjniejsze i bardziej wyróżniają się na tle wąskich środowisk jakim są nowe cuda natury Góra Stołowa czy Wyspa Jeju.
Po długiej kampanii Mazury stały się marką zauważalną na świecie. Za kilka lat możemy dołączyć do krajów posiadających wyrazisty przyrodniczy produkt narodowy i zbliżyć się do grona tradycyjnych potęg turystycznych. Mamy szansę, że  Polskę  skojarzą z Mazurami, tak jak Holandię z tulipanami, Islandię z gejzerami, czy Norwegię z fiordami. Mimo wszystko nie zamierzam skrywać, iż moje oczekiwania i nadzieje nie zostały w pełni spełnione, gdyż nie znaleźliśmy się  na złotej liście cudów natury. Uważam, że miejsce w czternastce najwspanialszych klejnotów światowej przyrody może przynieść wymierne efekty. Ten nowy potencjał musimy niezaprzeczalnie wykorzystać. Apeluję zatem do osób piastujących najwyższe stanowiska w państwie, do  struktur państwowych i agend rządowych, aby wsparły wysiłki na rzecz stworzenia spójnej narodowej strategii promocji. Tylko w ten sposób nasz hit eksportowy, prawdziwy narodowy kapitał, może być istotnym elementem w  budowie  atrakcyjnego, właściwego obrazu Polski za granicą, na jaki ten kraj w pełni zasługuje. Jacek Pałkiewicz, honorowy ambasador Mazur w kampanii 7 Nowych Cudów Natury
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL