fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Wolniej rosną rosyjskie oszczędności

Iwona Trusewicz
Rosjanie trzymają w rodzimych bankach równowartość 1,1, bln zł. Najwięcej w państwowym Sbierbanku i VTB
Ale najszybciej przybywa lokat w prywatnym banku Otkrytie. Tylko w trzecim kwartale o 30 proc..
Ranking 874 rosyjskich banków pod względem wielkości lokat osób fizycznych za trzy kwartały sporządziła RIA Analityka.
- Poziom depozytów w III kw. wciąż przyrastał, ale tempo znacznie spadło. W II kw. było to +5 proc.; w trzecim już tylko 4 proc. czyli plus 420 mld rubli (42,5 mld zł). W 210 bankach spadł poziom lokat, a w 653 - wzrósł - piszą autorzy rankingu.
Na czele bez niespodzianki - państwowe giganty - Sbierbank, VTB i Gazprombank (GPB). W tym pierwszym poziom lokal wynosi ponad 5 bln rubli (510 mld zł; wzrost o 2,3 proc. w III kw). W VTB jest to 775,3 mld rubli (77,5 mld zł; +6,5 proc.), a w GPB 235 mld rubli (23,5 mld zł; +4,5 proc.).
Kolejne najbardziej popularne wśród rosyjskich ciułaczy banki to największy prywatny bank oligarchy Michaiła Fridmana Alfa-bank (204,6 mld rubli; +1,5 proc.) i pierwszy zagraniczny - austriacki Raiffaisen (183,9 mld rubli; +6,9 proc.).
Kolejny jest Bank Moskwy przejęty wiosną przez VTB, jednak tu zanotowano pierwszy spadek lokat (o 3 proc.). To niewątpliwie efekt wykrytych w banku malwersacji poprzedniego kierownictwa (zbiegli do Londynu), powiązanego ze zdymisjonowanym merem Moskwy Jurijem Łużkowem i jego żoną, byłą miliarderką Jeleną Baturiną (oboje też uciekli do Londynu).
W sumie w pięciu największych bankach Rosji leży prawie 60 proc. rosyjskich oszczędności. Liderem wzrostu wkładów jest prywatna grupa kapitałowa Odkrycie (19 w rankingu, +30,2 proc.). To bardzo dynamiczny bank proponujący ciekawe formy oszczędzania i atrakcyjne oprocentowanie.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA