fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Lekarstwo na świąteczną samotność

Hotele i pensjonaty przygotowały dla singli wiele ciekawych ofert, m.in. z kuligami i ogniskami
Rzeczpospolita, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Boże Narodzenie i sylwester to bardzo trudny czas dla singli, szczególnie gdy nie mają bliskiej rodziny.
Warto więc się już teraz zastanowić, czy lepiej nie wyjechać gdzieś, gdzie czas ten można spędzić aktywnie lub spotkać osoby, które też uciekły przed samotnością.
Oferty polskich hoteli i pensjonatów na święta Bożego Narodzenia dla singli są podobne do tych dla rodzin. Zasadnicza różnica to pokój jednoosobowy i brak specjalnych zajęć dla dzieci. Poza tym, jak wynika z obserwacji właścicieli ośrodków wypoczynkowych, single wybierają bardziej aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dlatego wśród nich najpopularniejsze w tym okresie są miejsca, gdzie można pojeździć na nartach, skorzystać z odnowy biologicznej, a nawet pojeździć konno.

Nowe znajomości

Specjalną ofertę dla singli przygotował hotel Przepióreczka w Nałęczowie. Miasto położone jest na Płaskowyżu Lubelskim, w dolinie otoczonej wąwozami i wzgórzami. Czterodniowy pobyt rozpoczyna się 23 grudnia o godz. 14. Już o 16 można skorzystać z relaksacyjnego pobytu w jaskini solnej. W wigilijne przedpołudnie chętni mogą zwiedzić Nałęczów z przewodnikiem. A po uroczystej kolacji wigilijnej pasterka w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela. Program pobytu jest tak ułożony, że w przerwach między posiłkami jest wiele czasu wolnego, w którym można korzystać z jaskini solnej lub centrum basenowego Atrium. Ale, jak zaobserwowano podczas poprzednich świąt, nawiązuje się wiele nowych znajomości i często osoby te spędzają czas ze sobą. Bożonarodzeniową propozycje dla singli przygotował też hotel Magnolia w Ustroniu. Na jego terenie można korzystać z jacuzzi, fitness centrum, sauny, gabinetu masażu, wypożyczalni sprzętu sportowego oraz stylowej bacówki z paleniskiem i grillem. Na 24 grudnia zaplanowano wspólne strojenie choinki, uroczystą wieczerzę wigilijną oraz udział w pasterce w pobliskim kościele św. Alberta. Atrakcją świątecznych dni będzie kulig z pochodniami. Podczas niego można zobaczyć centrum miasta Wisły, zaporę w miejscu połączenia głównych potoków źródłowych Wisły – Białej i Czarnej Wisełki, oraz zameczek prezydenta RP. Przewidziano też ognisko z pieczeniem kiełbasek, chleb ze smalcem i ogóreczkami, gorącą herbatę z cytryną i rumem. Trzydniowy pobyt (24 – 26 grudnia) w pokoju jednoosobowym kosztuje 810 zł, pakiet o dzień dłuższy (do 27 grudnia) – 920 zł.

Bardziej czynnie

Ciekawą ofertę dla samotnych ma również pałac Odrowążów w Chlewiskach. Za czterodniowy pobyt (od 23 do 26 grudnia) w klimatyzowanym, stylowo urządzonym pokoju jednoosobowym trzeba zapłacić około 1,5 tys. zł. Organizatorzy proponują tradycyjne posiłki wigilijne i świąteczne. Są też trzy śniadania z elementami kuchni wellness i fusion. Każdego dnia jest możliwość skorzystania z 45-minutowych seansów inhalacyjnych w jodowej chacie solnej. Podczas całego pobytu można swobodnie korzystać z krytego basenu. Są tam liczne atrakcje wodne z rwącymi rzekami, gejzerami, musującymi leżankami i siedziskami. Goście mogą też korzystać z odnowy biologicznej. Do dyspozycji jest również siłownia. Za dodatkową opłatą można pojeździć konno. Typowo świąteczną atrakcją ma być zabawa z DJ (muzyka biesiadna) w Witalnej Wiosce spa. Zaplanowano też zwiedzanie zabytkowej Huty Żelaza w Chlewiskach z wystawą zabytkowych samochodów.

Sylwestrowe warsztaty

Ośrodek Wypoczynkowy Gryf w Kołobrzegu zaprasza singli na sylwestrowe warsztaty fotograficzne. Obiekt zlokalizowany jest w uzdrowiskowej części miasta, w odległości 100 m od morza. Wszystkie pokoje mają łazienki, TV sat. i telefon. Na terenie ośrodka znajduje się baza rekreacyjno-sportowa, tj. kino domowe, sala bilardowa, pingpongowa, sauna, hydromasaż, sala klubowa, biblioteka oraz salka do ćwiczeń. Gryf posiada także gabinet masażu i akupunktury. Jak zachęcają organizatorzy, podczas tego wyjazdu można nie tylko zwiedzić najpiękniejsze zakątki Kołobrzegu, ale także nauczyć się, jak je fotografować. Połączymy przyjemne z pożytecznym – wieczorne zajęcia fotograficzne przybliżą wiedzę teoretyczną, którą będzie się wykorzystywać podczas plenerów i wycieczek po mieście. A oprócz nauki fotografii czeka wspólna zabawa na balu sylwestrowym. Warsztaty fotograficzne prowadzić będzie Grzegorz Cieślak – od 13 lat zawodowo zajmujący się fotografią. Były wykładowca fotografii we wrocławskich szkołach fotograficznych oraz prowadzący stacjonarne i wyjazdowe warsztaty fotograficzne. Właściciel studia fotograficznego we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się fotografią poświęconą modzie, reklamie i reportażowi. Fotografia jest dla niego pasją. Za pobyt w pokoju jednoosobowym od 29 grudnia do 2 stycznia trzeba zapłacić 1420 zł

Jednak rodzinnie

Według badań Eurostatu z początku roku większość singli w Polsce (83 proc.) tradycyjnie spędza Boże Narodzenie z rodziną. To najwyższy wskaźnik w porównaniu z innymi krajami europejskimi, co wskazuje na nasze polskie przywiązanie do tradycji i rodziny, nawet większe niż u prorodzinnych Włochów (77 proc.) i Hiszpanów (81 proc.). Ponad 37 proc. mówi, że święta Bożego Narodzenia to wprawdzie radosny czas, lecz byłby bardziej radosny, gdyby mogli je spędzić z ukochaną osobą. Polscy single (66 proc.) nie widzą w gruncie rzeczy żadnych pozytywnych stron bycia samotnym w święta. Jedynie 10 proc. uważa, że Boże Narodzenie to najlepszy czas na relaks i będąc w związku, musieliby dzielić ten czas z kimś innym. Na pytanie: czego najbardziej nie lubisz w świętach Bożego Narodzenia?, około 50 proc. respondentów odpowiada, że rzeczą najbardziej działającą na nerwy są sklepy wypełnione ludźmi masowo kupującymi prezenty. Dalsze odpowiedzi dotyczą świątecznego obżarstwa (30 proc.), niezadowolenia z prezentów (12 proc.) oraz ciągle tych samych piosenek w radiu (10 proc.).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA