fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Mandat za prędkość poczeka u dozorcy

Ul. Sobieskiego. Tu kierowcy lubią zaszaleć, ale już niedługo
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym będzie inaczej wzywało do zapłacenia mandatu
Minister infrastruktury wprowadza wzory nowych dokumentów stosowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego przy wystawianiu mandatów za przekroczenie prędkości czy niestosowanie się do sygnałów świetlnych.
Rzecz dotyczy kierowców, inspektorów transportu drogowego oraz wydziałów karnych sądów rejonowych, które dostaną nowe wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń. Do doręczania niechcianych przez kierowców przesyłek stosowane będą ogólne przepisy o doręczaniu.
Nowela dopuszcza, aby w razie chwilowej nieobecności adresata w mieszkaniu pismo doręczyć dorosłemu domownikowi. Gdyby i jego nie było w domu, wezwanie można zostawić w administracji domu, dozorcy lub sołtysowi, jeśli podejmą się oddać pismo adresatowi. Takie doręczenie jest uznawane za prawnie skuteczne. W praktyce nowy tryb postępowania korespondencyjnego i doręczania mandatów kredytowanych pocztą będzie podstawowym działaniem ustawy fotoradarowej. Dzięki niemu sprawniej działać też mają straże gminne obsługujące fotoradary na swoim terenie. W celu uproszczenia procedury i wprowadzenia oszczędności (mniejsza liczba pracowników obsługujących system) podstawowe dokumenty generowane systemem informatycznym nie będą już wymagać odręcznego podpisu pracownika, który je wytworzył. Podstawą będzie jednak odpowiednio zabezpieczony identyfikator pracownika centrum.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA