fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Okrągły stół sędziów i prokuratorów

Fotorzepa, AS Andrzej Sadowski
Nowymi przepisami określającymi funkcjonowanie sądów i prokuratur powinna się zająć specjalna komisja kodyfikacyjna
Szansa na rzetelną debatę została zaprzepaszczona, ponieważ politycy zignorowali ostrzeżenia  środowisk prawniczych, w tym  przed zagrożeniami dla  niezawisłości sądów – te ostre słowa padły podczas zakończonej wczoraj we Wrocławiu konferencji prawników.
Uczestnicy  spotkania apelują  o  zwołanie  okrągłego stołu dla wymiaru sprawiedliwości z udziałem przedstawicieli wszystkich władz, a także środowisk naukowych i prawniczych. „Trzeba pilnie powołać specjalną komisję kodyfikacyjną, która opracowałaby  całkowicie nowe projekty ustaw regulujących  funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i prokuratury" – napisano w uchwale kończącej spotkanie.
W miniony weekend Stowarzyszenie Sędziów Polskich  Iustitia  oraz Związek Zawodowy Prokuratorów, nie mogąc się doczekać zwołania okrągłego stołu z udziałem przedstawicieli wszystkich środowisk prawniczych, spotkali się w mniejszym gronie. Próbowali odpowiedzieć na pytanie, co jest powodem niskiego zaufania społeczeństwa do sądów i prokuratury. Nie zabrakło także refleksji nad zmienioną niedawno ustawą o ustroju sądów powszechnych. „W toku prac nad nowelizacją nie ukrywano, że celem ustawy jest poddanie sądów i sędziów kontroli władz politycznych poprzez ich szersze podporządkowanie ministrowi sprawiedliwości" – czytamy w uchwale podjętej na spotkaniu.Agata Łukaszewicz. Czytaj także w serwisach: Prawnicy, doradcy i biegli » Sędziowie i sądy » Sędziowie Prawnicy, doradcy i biegli » Prokuratorzy
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA