fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Wkrótce plan liberalizacji rynku gazu w Polsce - prasa

Najciekawsze newsy z branży energetycznej wybrała Katarzyna Krępacka
:: "Parkiet": Chiny ostro biorą się do gazu łupkowego. Wczoraj Zhang Dawei, zastępca szefa Centrum Badań Strategicznych w Ministerstwie Ziemi i Zasobów Naturalnych w Chinach poinformował, że tamtejszy rząd przygotowuje plan finansowania wydobycia błękitnego paliwa z łupków. W tym kwartale ma być przeprowadzony przetarg dotyczący poszukiwań i eksploatacji zasobów tego surowca. Do 2015 r. Chiny planują wydobycie 6,5 mld m3, a do 2020 r. 80 mld m3 gazu rocznie. Złoża gazu łupkowe w tym kraju oceniane są na 36 bilionów m3.
:: "Parkiet": Wzrosną opłaty za prąd. W momencie gdy energetyka zacznie płacić za koszty emisji dwutlenku, kopalnie węgla kamiennego zaczną płacić więcej niż dotychczas za zużycie prądu. Do 2020 r. rachunki tych podmiotów mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie z obecnego poziomu ok. 1,7 mld zł. :: "Dziennik Gazeta Prawna": Będzie mapa drogowa liberalizacji rynku gazu w Polsce. Za dwa miesiące Urząd Regulacji Energetyki ma przedstawić plan liberalizacji rynku gazu w Polsce. Będzie on m.in. zawierał informacje o koniecznych zmianach przepisów blokujących rozwój konkurencji na rynku.
:: "Gazeta Wyborcza": Mamba w Mozambiku. Wielkie złoże gazu włoskiego koncernu. Złoże znalezione u wybrzeży Mozambiku jest największym odkrytym przez ENI do tej pory. Może ono kryć 425 mld m3 gazu. Włoski koncern posiadający 70 proc. udziałów do prawa na wykorzystanie  zasobów surowca, zastanawia się nad budową w Mozambiku zakładu do skraplania gazu, który następnie będzie eksportował. :: "Puls Biznesu":PGNiG Norway ma umowę z Shellem. PGNiG Norway, podpisał umowę z Shell International Trading and Shipping Company odnośnie sprzedaży ropy naftowej, która ma być wydobywana ze złoża Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (NCS). Szacowana wartość umowy w okresie pięciu lat to 1,1 mld USD (ok. 3,5 mld zł). Cena surowca będzie ustalana w stosunku do notowań ropy Brent. Szacowne wydobycie w 2012 r. ma wynieść około 240 mln m3 gazu, i 250 tys. ton ropy naftowej.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA