fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Choroby serca u kobiet w ciąży

fot. davhor
Flickr
Ciąża jest trudnym okresem dla kobiety. Zmiany zachodzące w organizmie nie pozostają obojętne dla wszystkich organów. Dla serca także
Ciąża stanowi obciążenie dla całego organizmu, ale szczególnie dla układu krwionośnego. To on właśnie przez 9 miesięcy ma zdwoić pracę, by zapewnić zaopatrzenie w tlen i składniki odżywcze zarówno dla dziecka, jak i dla matki.
Jeżeli kobieta, u której wcześniej wykryto chorobę serca, planuje urodzenie dziecka, powinna bezwzlędnie zasięgnąć porady lekarza. Niektóre schorzenia są bowiem zdecydowanym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Należą do nich: pierwotne nadciśnienie płucne,  ciężka niewydolność serca (III i IV stopnia), sinicze wady serca, w których krew pompowana do ciała zawiera mniej tlenu niż powinna, zespół Marfana, który osłabia tkanki łączne oraz rzadko spotykany zespół Eisenmengera, dla którego charakterystyczne są duże dziury w sercu i wysokie cieśninie krwi tętnicach płucnych, Te choroby stanowią wysokie ryzyko utraty płodu, ale także - mogą doprowadzić do śmierci kobiety. Jakkolwiek dramatycznie to zabrzmi, kobieta, u której wykryto jedną z wyżej wymienionych wad, musi z pomocą lekarza realnie ocenić ryzyko związane z ciążą, możliwość odziedziczenia choroby przez dziecko, a także rokowania co do długości własnego życia.
Wrodzone wady serca stwarzają zagrożenie, że pojawią się one również u dziecka. Dzieje się tak u około 4-5 procent noworodków, których matki obciążone są takim schorzeniem. Inne poważne dolegliwości, takie jak zaburzenia rytmu serca, niewydolność, nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa, nie wykluczają możliwości urodzenia dziecka, ale wymagają skrupulatnej kontroli przebiegu ciąży, stosowania leków możliwie najmniej ingerujących w rozwój płodu, a także ustalenia sposobu porodu. Jeśli choroba serca ciężarnej kobiety wymaga stosowania leków, tylko lekarz może zlecić ich rodzaj oraz pożądane dawkowanie. Niedopuszczalna jest samodzielna zmiana, ponieważ wszystkie medykamenty przyjmowane w ciąży mogą wpływać na dziecko.

Pomóż sercu

Każda kobieta w ciąży, u której stwierdzono niedomagania ze strony układu krążenia, może   świadomie  zapobiec komplikacjom. Do najważniejszych zasad, których powinna przestrzegać, należą:

Poród uważnie monitorowany

Obciążenie kobiety wadą serca albo wcześniejszą operacją na sercu  nie jest bezpośrednim wskazaniem do cięci cesarskiego. Wykonuje się je jednak w przypadku ciężkich wad, takich jak n zespół Marfana. Poza wszystkim - decyzja o rodzaju porodu powinna  zapaść jako wspólna decyzja kobiety i prowadzącego ją lekarza. Podczas porodu stan kobiety jest bardzo szczegółowo monitorowany. Jeśli to konieczne, lekarz może zalecić wprowadzenie cewnika przez żyłę albo tętnicę do serca, by mieć jak najdokładniejsze dane na temat stanu narządu. Przydatny może się  okazać elektrokardiogram, wykonywany podczas porodu, a także znieczulenie zewnątrzoponowe, aby zmniejszyć nacisk na krążenie. na podstawie:  abcciaza.pl, kardioserwis.pl
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA