fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

IDM chce przekształcić IGroup w internetowy fundusz

Fotorzepa, Laszewski Szymon Szymon Laszewski
Po produkcji butów pod marką Ariel, usługach teleinformatycznych, działalności marketingowo-medialnej kolejnym biznesem giełdowego Internet Group ma być inwestowanie w biznesy z pogranicza nowych technologii i internetowego handlu
Jeśli 28 października wierzyciele Internet Group zgodzą się na warunki układu przedstawione przez zarząd, giełdowa firma po raz kolejny zmieni profil działalności. Będzie zarządzać funduszami venture capital i inkubatorem  młodych przedsięwzięć technologicznych. Docelowo stać ma się 100-proc. udziałowcem spółek eFund oraz TechnoBoard.  To powiązane kapitałowo fundusz venture capital i inkubator, czyli firmy inwestujące w startujące projekty technologiczne lub usługowe wiążące działalność z Internetem.  eFund ma 40 proc. udziałów w TechnoBoardzie (zainwestował do tej pory 4,2 mln zł w 12 projektów), a sam w ponad 72 proc. należy do IDMSA.  Ponad 50 proc. w TechnoBoardzie należy do Jana Ryszarda Wojciechowskiego, prezesa IGroup.
Według Mariusza Sperczyńskiego, prezesa eFund, dopiero współpraca kapitałowa z IGroup pozwoli na koordynację działań funduszu i inkubatora.  – Zdarzało się, że ze względu na strukturę właścicielską eFund i Technoboard realizowały ten sam projekt, angażując podwójnie ludzi i pieniądze.  Planujemy integrację operacyjną  eFundu i TechnoBoardu. Po integracji zupełnie inaczej będzie wyglądał nasz wynik skonsolidowany. Jego wysokość zależeć będzie od tempa  i skali integracji  - wskazał Sperczyński. eFund po trzech kwartałach br. odnotował około 2,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto. W całym roku ma być wyższy dzięki wynikowi Technoboardu, szacowanemu na około 4 mln zł.  Ambicje są spore.  - Umówiliśmy się, że za kilka lat przychody grupy będą sięgały 100 mln zł –  mówił Sperczyński.
Grzegorz Leszczyński, prezes IDMSA, przypomniał, że dom maklerski planował wprowadzeni eFundu na NewConnect.  Pomysł nie został zupełnie zarzucony, bo  wśród zamierzeń powstającej grupy jest wprowadzenie na alternatywny rynek spółek portfelowych. Pierwsza z nich ma pojawić się na NewConnect do końca I kwartału 2012 r. eFund już inwestował w firmy z tego rynku (Index Copernicus, NowoczesnaFirma.pl). Strony transakcji przyznały wczoraj, że realny termin wniesienia funduszy do Internet Group to 2012 r. Jeśli 28 października spółka porozumie się z wierzycielami, do końca br. prezes Wojciechowski zwoła walne zgromadzenie w sprawie emisji akcji kierowanych do IDM-u  i przedsiębiorców, którzy współtworzyli eFund. Jak będzie wyglądać struktura akcjonariatu po ofercie – jeszcze nie wiadomo.  - Chcemy być największym akcjonariuszem Internet Group – powiedział tylko Leszczyński. eFund i TechnoBoard szykują się do wyceny majątku.  - Jak tylko dojdzie do układu, powołamy biegłych i damy im kilka tygodni na przeprowadzenie badania wartości naszych aktywów – zapowiedział Sperczyński. Cena nowych akcji IGroup ma odpowiadać obniżonemu wcześniej nominałowi walorów.  Obecnie wynosi on 1,2 zł. O ile zostanie obniżony?  -  Nominał nie będzie dużo niższy od kursu giełdowego. Nie chcemy zniechęcać akcjonariuszy. Chcemy żeby proces był przejrzysty, a inwestorzy zadowoleni – zapewniał Leszczyński. Nie powiedział, ile IDM zainwestował w eFund i na ile wycenia jego udziały.  - Mamy nadzieję, że powstanie jeden z większych funduszy internetowych na polskiej giełdzie. My będziemy go finansować – zapowiedział.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA