fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosną inwestycje firm

Nakłady na inwestycje czołowych unijnych przedsiębiorstw wreszcie rosną. Przodują firmy farmaceutycznie
W 2010 roku zwiększyły się one o 6,1 proc. wobec zanotowanego w 2009 roku spadku o 2,6 proc. Tak wynika z opracowanego przez Komisję Europejską tegorocznego zestawienia danych dotyczących nakładów na badania i rozwój (EU Industrial R&D Investment Scoreboard). - Dane obejmujące 1400 czołowych przedsiębiorstw na świecie pokazują jednak, że unijne przedsiębiorstwa ogółem nadal wypadają gorzej od swoich głównych konkurentów w dziedzinie inwestycji w badania i rozwój z USA i niektórych krajów azjatyckich – donosi raport.
W Europie nakłady na badania i rozwój zwiększyły się o 4 proc. – rok wcześniej odnotowano spadek o 1,9 proc. Wśród pięćdziesięciu światowych liderów pod względem wielkości nakładów na badania i rozwój znajduje się 15 przedsiębiorstw unijnych, 18 spółek z USA i 13 z Japonii. Dwa pierwsze miejsca zajmują przedsiębiorstwa farmaceutyczne. Drugie miejsce za szwajcarską firmą Roche (7,2 mld euro) zajmuje Pfizer z USA (7 mld euro). Volkswagen (6,3 mld euro) zajmuje szóste miejsce i może pochwalić się największymi nakładami na badania i rozwój w UE, wyprzedzając Nokię (11. miejsce, 4,9 mld euro), Daimlera (13. miejsce, 4,8 mld euro) oraz Sanofi-Aventis (14. miejsce, 4,4 mld euro).
- Wzrost poziomu nakładów na badania i rozwój wśród unijnych przedsiębiorstw to pozytywny sygnał; staramy się bowiem wspierać wzrost i tworzenie miejsc pracy w Europie poprzez innowacje – napisała w komentarzu do raportu Máire Geoghegan-Quinn, komisarz ds. badań, innowacji i nauki. - Jednak fakt, że wciąż nie nadążamy za niektórymi z naszych globalnych konkurentów pokazuje, iż musimy cały czas polepszać warunki dla biznesu. Chodzi o przyjęcie jednolitego systemu ochrony patentowej, norm, zamówień publicznych oraz kapitału wysokiego ryzyka. Lepiej od unijnych przedsiębiorstw w 2010 r. poradziły sobie przedsiębiorstwa z USA, wśród których poziom nakładów na badania i rozwój wzrósł o 10 proc. (po spadku w 2009 roku wynoszącym 5,1 proc.). Silny wzrost pod kątem poziomu nakładów na badania i rozwój nadal odnotowują przedsiębiorstwa w niektórych państwach azjatyckich, w tym przedsiębiorstwa chińskie (29,5 proc.) oraz południowokoreańskie (20,5 proc.). W 1400 przedsiębiorstwach uwzględnionych w zestawieniu w 2010 roku zatrudnienie znalazło ponad 40 mln ludzi, co stanowi wzrost o 3 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Ponad dwie trzecie nakładów na badania i rozwój wśród unijnych przedsiębiorstw uwzględnionych w zestawieniu jest udziałem przedsiębiorstw mających swoje siedziby w największych państwach członkowskich, a wśród nich największy wzrost rok do roku odnotowały przedsiębiorstwa niemieckie (8,1 proc.). Taki wynik osiągnięto w głównej mierze dzięki kilku producentom samochodów (Daimler, Volkswagen i BMW). Wzrost nakładów na badania i rozwój wśród przedsiębiorstw brytyjskich był bliski średniej unijnej i wyniósł 5,8 proc., podczas gdy wśród przedsiębiorstw francuskich – 3,8 proc. W innych państwach członkowskich za znaczący udział we wzroście nakładów na badania i rozwój odpowiada kilku znaczących graczy. Wśród nich są takie przedsiębiorstwa jak Novo Nordisk (27,3 proc.) i Vestas (49,8 proc.) w Danii oraz Banco Santander (56,3 proc.), Telefonica (16 proc.) i Amadeus (33,2 proc.) w Hiszpanii. Raport podkreśla, że na wyróżnienie zasługują szybko rozwijające się przedsiębiorstwa takie jak TomTom (Holandia) w branży urządzeń elektronicznych, Autonomy (Wielka Brytania) oraz Gameloft (Francja) w branży oprogramowania i Morphosys (Niemcy) w dziedzinie biotechnologii.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA