fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Jak motyl:dokument Ewy Pięty

PAT
Historia człowieka głęboko doświadczonego przez los, z optymistycznym zakończeniem. 23-letni Przemek miał osiem lat, gdy mama oddała go do Domu Pomocy Społecznej w Międzylesiu
Nie mogła sobie poradzić z wychowaniem niepełnosprawnego, całkowicie zdanego na nią syna, który nie tylko nie potrafił się poruszać, ale nawet mówić. On sam odkrył, że jest inny niż jego rówieśnicy zaledwie dwa lata wcześniej, gdy nie mógł jak inne dzieci wstać i biegać. Przez długie lata nikt nie wiedział, że Przemek jest myślącym, wrażliwym chłopakiem mimo jego wysiłków, by zwrócić na siebie uwagę otoczenia. Jego rozpaczliwe próby odkryła przypadkowo opiekunka, która przyszła do leżącej w jego pokoju dziewczynki.
– Po raz pierwszy zobaczyłem kogoś, kto wybałuszył oczy bardziej niż ja – wspomina z humorem Przemek w filmie Ewy Pięty. Dziś potrafi porozumiewać się z otoczeniem za pomocą alfabetu Blissa – systemu znaków graficznych. Należy do drużyny harcerskiej. Pisze wiersze, które zdobywają nagrody na przeglądach twórczości młodzieży niepełnosprawnej. Jego wypowiedzi w filmie czyta zaprzyjaźniony z nim operator Bartek.
Wzruszający, skłaniający do refleksji film obsypany nagrodami na festiwalach krajowych i zagranicznych. Dokument Ewy Pięty pokazywany jest tuż przed piątą rocznicą śmierci tej przedwcześnie zmarłej (miała 38 lat) reżyserki. 19.25 | TVP 2 | CZWARTEK WYBRANE Z TYGODNIA Polska bez fikcji: Lekcja muzyki 19.25, TVP 2, piątek Bohaterem filmu Andrzeja Mańkowskiego jest pianista Tomasz Stroynowski, zapalony pedagog z wdziękiem ulepszający świat. Papieski reporter. Film o Marku Skwarnickim 18.20, TVP Polonia, sobota Zrealizowana przez Pawła Woldana opowieść o człowieku, którego o radę w sprawie poezji poprosił Jan Paweł II. Anne Leibovitz: Życie w obiektywie 20.45, Planete, sobota Interesująca opowieść o życiu i inspiracjach artystycznych jednej z najsłynniejszych fotografek współczesnej amerykańskiej popkultury. Dokument tygodnia: Lotnicy kosmonauci 10.10, TVP Kultura, niedziela Przegląd sukcesów i upadków zdobywców nieba w filmie Mariana Kissa. Boski akt 16.25, TVP Kultura, czwartek Autorka filmu, Jennifer Baichwal, docieka, ile fizyki, a ile metafizyki tkwi w uderzeniach piorunów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA