fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Budrus:pokojowe manifestacje o mur

PAT
O konflikcie izraelsko-palestyńskim powstało wiele filmów, ale ten jest szczególny, nie tylko dlatego, że zebrał wiele ważnych festiwalowych nagród (Berlin, Tribeca, San Francisco, Jerozolima, Madryt, Dubaj, Saloniki), ale że pokazuje światełko w tunelu
Jego bohaterami są ludzie z niewielkiej palestyńskiej wioski położonej w odległości 31 km od Ramallah. Zamieszkuje ją zaledwie półtora tysiąca osób. W 2003 roku Budrus znalazł się w centrum uwagi całego świata za sprawą decyzji rządu izraelskiego, w myśl której wkrótce miała się rozpocząć budowa muru anektującego połowę wioski, dzielącego na pół miejscowy cmentarz i przebiegającego tuż koło szkoły. Sprzeciwili się temu mieszkańcy.
– Nie chcemy tej wojny – mówi jeden z miejscowych przywódców. – Stosujemy strategię powszechnego oporu. Nie używamy siły. To nasz protest przeciw izraelskiej okupacji. Tak postanowili bronić trzech tysięcy oliwnych drzew znajdujących się na ziemi, która miała zostać im odebrana. Oliwki to nie tylko symbol życia – ich uprawa jest podstawą bytu mieszkańców Budrusu. Rozpoczęły się pokojowe manifestacje. Mężczyźni maszerowali z flagami z napisami: „Peace", kobiety skandowały: „Siła, wolność. sprawiedliwość! Nie damy się zastraszyć!".
Trwały przepychanki z izraelskimi żołnierzami. Przez dziesięć miesięcy odbyło się 55 pokojowych demonstracji. Przyłączało się do nich coraz więcej przyjezdnych: zaangażowały się nie tylko rywalizujące ze sobą organizacje palestyńskie: Hamas i Fatah, ale także wielu Izraelczyków oraz członków międzynarodowego ruchu na rzecz pokoju. Protesty przyniosły wreszcie skutek – wytyczony na nowo mur niemal ominął wioskę. 22.45 | tvp 2 | WTOREK

Antykwariat

16.25, TVP Polonia, poniedzialek Film Macieja Cuske (nagroda publiczności i Brązowy Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym) o antykwariacie na warszawskim Żoliborzu, do którego zaglądają nie tylko zdeklarowani miłośnicy książek, ale także przypadkowi przechodnie, a nawet miejscowe lumpy.

Polska bez fikcji: Kraj urodzenia...

19.20, TVP 2, poniedziałek Pierwszy w pięcioodcinkowym cyklu „Nasz spis powszechny" film zrealizowany przez Jacka Bławuta. Opowiada o jednym z tysięcy rachmistrzów spisowych Radku, młodym bezrobotnym poloniście. Z opowieści wyłania się świat polskiego małego miasteczka Anno Domini 2002.

Historia Kowalskich

0.12, TVP Info, poniedzialek Opowieść Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego o polskiej rodzinie z Ciepielowa, zamordowanej w grudniu 1942 roku za udzielenie schronienia sąsiadom – Żydom.

Świat bez tajemnic: Opętani przez złe moce

0.45, TVP 2, czwartek Brytyjski film przedstawiający dramatyczne losy małych obywateli Nigerii oskarżonych o czary.

Kunstkamera: William S. Burroughs na wylot

22.45, TVP Kultura, czwartek Amerykański film przedstawiający sylwetkę autora głośnego „Nagiego lunchu".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA