fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Anna Fotyga szefową Kancelarii Prezydenta

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Prezydent Lech Kaczyński wręczył byłej minister spraw zagranicznych Annie Fotydze nominację na szefa Kancelarii Prezydenta. Potwierdziły się tym samym informacje "Rzeczpospolitej"
W ostatnich dwóch latach przywrócono godność polskiej polityce zagranicznej, to zasługa Anny Fotygi - ocenił prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości powołania byłej minister spraw zagranicznych na stanowisko szefowej Kancelarii Prezydenta.
Prezydent Lech Kaczyński powiedział po wręczeniu Fotydze nominacji w Pałacu Prezydenckim, że jest ona jego wieloletnią współpracownicą - jeszcze od czasów NSZZ "Solidarność" i że cieszy się, iż może powierzyć jej funkcję szefa jego kancelarii. Prezydent zaznaczył, że Fotyga ma za sobą istotne doświadczenie - "bardzo trudnej pracy na stanowisku szefa MSZ". Podkreślił, że ciążył na niej obowiązek "zmiany znacznej ilości wektorów polskiej polityki zagranicznej", tak aby była ona "odważniejsza i w bardziej zdecydowany sposób broniła polskich interesów".
Była szefowa dyplomacji jest drugim ministrem rządu Jarosława Kaczyńskiego, który po przegranych przez PiS październikowych wyborach parlamentarnych dołączył do ekipy prezydenckiej. W połowie listopada b. minister spraw wewnętrznych i administracji Władysław Stasiak został ponownie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Serwis Wprost.pl poinformował, że w Pałacu Prezydenckim znajdzie się również były minister edukacji Ryszard Legutko. Profesor Legutko zostanie podsekretarzem stanu i będzie odpowiadać za sprawy nauki, kultury i sztuki. Po odebraniu nominacji Anna Fotyga podkreśliła, że prezydent "współtworzy politykę zagraniczną". Zapowiedziała, że jej działania będą służyć wsparciu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Prezydent dał się poznać na arenie międzynarodowej jako ważny, istotny, wysłuchiwany partner" - podkreślała Fotyga. "Tę rolę warto jest wspierać" - dodała. Racja stanu Polski jest jedna, Pałac Prezydencki nie jest "alternatywnym centrum kreowania polityki zagranicznej" - powiedziała Fotyga. Dodała też, że nie wyobraża sobie, by jakikolwiek rząd chciał kwestionować pozytywne działania podejmowane przez prezydenta w polityce zagranicznej. "Mam nadzieję, że Anna Fotyga nie będzie wpływała na pogorszenie kontaktów między prezydentem a premierem w polityce zagranicznej" - powiedział Chlebowski w Sejmie. Jak zaznaczył, Fotyga - w okresie, gdy była szefową MSZ - nie była dobrze oceniana. Chlebowski podkreślił jednocześnie, że nie ma potrzeby budowy konkurencyjnych - od rządu - ośrodków prowadzenia polityki zagranicznej. "Premier Donald Tusk bardzo liczy na współpracę w zakresie polityki zagranicznej, ale jednak z głównym zastrzeżeniem, że to on - zgodnie z konstytucją - odpowiada za sprawy dotyczące polskiej polityki zagranicznej" - zaznaczył polityk PO. Chlebowski wyraził nadzieję, że urzędnicy Kancelarii Prezydenta znają konstytucję i wiedzą, że odpowiedzialnym za politykę zagraniczną jest premier, a prezydent powinien w tym zakresie współpracować z premierem. Fotyga: Kilka posunięć Tuska budzi wątpliwości - Jeśli chodzi o dotychczasowe działania rządu Donalda Tuska, to jest zaledwie 6 dni od uzyskania wotum zaufania. Ocena polityki zagranicznej może przyjść po kilku miesiącach. Jednak kilka z tych posunięć budzi moje wątpliwości. Chodzi o wycofania polskiego zastrzeżenia wobec negocjacji z Rosją o członkostwo w OECD - podsumowała Fotyga.
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA