fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Opłaty za użytkowanie wieczyste: trzeba zmienić zasady aktualizacji

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Ruszył sezon podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste. Przepisy wchodzące w życie w niedzielę jedynie rozkładają je na raty. Potrzebna jest reforma
9 października zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, które określają zasady podnoszenia opłat za użytkowanie wieczyste. Miały one rozwiązać problem wysokich podwyżek. Tak chciał ustawodawca. Z całą pewnością tego nie robią.
– Użytkownicy wieczyści będą rozczarowani – uważa adwokat Rafał Dębowski. Jego zdaniem nowelizacja to jedynie czysta kosmetyka.

Tylko niewielka ulga

Nowe przepisy przewidują, że gdy podwyżka rocznej opłaty przekracza 200 proc. dotychczasowej opłaty, będzie rozłożona na trzy raty. W pierwszym roku nie mogłaby przekroczyć 200 proc., w kolejnych dwóch latach pozostałość byłaby rozłożona na dwie równe części.
 
Gminy dalej mogą więc wprowadzać podwyżki takie, jakie chcą. Z tą jedną różnicą, że będą musiały rozłożyć je na trzy lata, ale to marna pociecha – mówi Dariusz Śmierzyński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Ruda z warszawskich Bielan. Dwa lata temu dzielnica podniosła spółdzielni opłatę z 315 zł za 1 mkw. na 1507 zł za 1 mkw.
Tymczasem w Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w ubiegłym roku opłaty wzrosły jedenastokrotnie.
– Zamiast 20 gr za 1 mkw. trzeba teraz płacić 3,50 zł za 1 mkw. – mówi Michał Tokłowicz, jej wiceprezes. – W tym roku dostaliśmy kolejną podwyżkę. Tym razem opłata wzrośnie dziewięciokrotnie – dodaje. Zwraca uwagę, że podwyżki wywołują protesty lokatorów. Muszą oni bowiem płacić więcej za mieszkanie. W zeszłym roku czynsz za mieszkanie 50-metrowe wzrósł o 165 zł.
Same gminy krytykują wchodzące w życie przepisy. – Taka podwyżka rozłożona na raty to pokaźne uszczuplenie dochodów gminy – twierdzi Agata Zagórska z Urzędu Miasta w Krakowie.
Nowelizacja wskazała też, że niezadowolony z podwyżki użytkownik wieczysty może odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego. – Chcemy teraz z tego skorzystać. Możemy udowodnić, że wartość gruntu wynosi obecnie co najwyżej 750 zł za 1 mkw. – dodaje prezes Śmierzyński.
Z możliwości odwołania chce także skorzystać poznańska spółdzielnia. – Do tego czasu lokatorzy będą uiszczali opłaty na nowych zasadach, czyli po podwyżce. Po ewentualnej wygranej zwrócimy pieniądze. Jest to mniej dolegliwe niż wyrównywanie opłaty w razie przegranej – dodaje prezes Tokłowicz.

Kompleksowe reformy

– Nowe przepisy mają charakter czysto propagandowy. Idealnie wpisują się w czas przed wyborami – ocenia Wojciech Nurek, rzeczoznawca majątkowy. Uważa, że w Polsce brakuje rozwiązań systemowych.
– Powszechnie przyjmuje się, że jedyny sposób na aktualizację rocznych opłat za użytkowanie wieczyste to wycena konkretnych nieruchomości – mówi ekspert. Zwraca uwagę, że jest to kosztowna operacja. – Tymczasem wystarczy stworzyć publiczne zbiory danych na temat cen na rynku w danym mieście. Tak zrobił m.in. Racibórz. Wbrew pozorom jest to dużo tańszy system i sprawiedliwszy – wyjaśnia.
Szykują się też inne zmiany
Zobacz serwisy:
Poradniki prawne:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA