fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Małe firmy ciągną PKB

Takie wnioski wynikają z przedstawionego dziś przez Komisję Europejską raportu za 2010 rok poświęcony małym i średnim przedsiębiorstwom pt. "Czy unijne MŚP wychodzą z kryzysu?"
W 2010 roku w Unii Europejskiej działało blisko 20,8 miliona małych i średnich firm. 19,2 miliona z nich to były mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 10 pracowników.
Raport potwierdza, że firmy te stanowią kręgosłup gospodarki europejskiej. - Zatrudniają w sumie ponad dwie trzecie (87,5 miliona) wszystkich pracowników w sektorze prywatnym w UE a ich udział w wytwarzaniu wartości dodanej brutto wynosi 58,4 proc. – czytamy w raporcie. - Dla porównania liczba dużych firm wynosi 43 tysiące i stanowią one zaledwie 0,2 proc. wszystkich przedsiębiorstw w UE. Komisja szacuje, że liczba małych i średnich firm wzrośnie o 0,9 proc. w 2011 roku a ich wartość dodana brutto o 3,9 proc. Liczba pracowników MŚP powinna wzrosnąć o 0,4 proc., po dwuletnim zastoju. Niemniej kryzys jeszcze się nie zakończył i MŚP będą nadal musiały funkcjonować w niepewnym klimacie gospodarczym.
W dniach 3-9 października, KE obchodzić będzie dni MŚP. Promowanie przedsiębiorczości ma na celu zachęcenie ludzi, aby decydowało się na założenie własnej firmy. Tematami przewodnimi w tym roku są transfer biznesu oraz „druga szansa" dla przedsiębiorców. Głównym wydarzeniem jest Europejski Szczyt Tygodnia MŚP organizowany w dniach 6-7 października br. przez Komisję Europejską w Parlamencie Europejskim.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA