Firma

Pozwolenie na broń: Unijne standardy dla polskiej broni i amunicji

Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki
Nowe kategorie określają, czy można kupić daną broń i czy potrzebne jest na nią pozwolenie
Minister spraw wewnętrznych i administracji dopasował przepisy ustawy o broni i amunicji do nowej unijnej dyrektywy w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni.
Do ustawy wydał nowe rozporządzenie, w którym przypisuje rodzaje broni do określonych kategorii: A, B, C i D. Od tego, w której grupie znajdzie się broń, zależy, czy osoba fizyczna może ją kupić, a jeśli tak, to czy musi uzyskać na to pozwolenie. Najbardziej pojemna jest kategoria A. Należącej do niej broni palnej i amunicji nie mogą nabywać i posiadać osoby fizyczne. Są to: broń palna samoczynna zdolna do rażenia celów na odległość; broń palna wytworzona lub przerobiona; wyposażona w tłumik huku lub przystosowana do strzelania z użyciem tłumika huku. Do tej kategorii zaliczono też broń palną niedającą się wykryć za pomocą urządzeń przeznaczonych do kontroli osób i bagażu oraz kilka rodzajów amunicji.
Kategoria B (na posiadanie wymagane jest pozwolenie) jest przeznaczona dla broni palnej długiej i krótkiej, w tym samopowtarzalnej, powtarzalnej lub jednostrzałowej. Ta kategoria obejmuje też broń palną długą i krótką konstrukcyjnie przeznaczoną do strzelania amunicją ślepą, w tym samoczynną, oraz broń palną przystosowaną do strzelania wyłącznie prochem czarnym (dymnym). Kolejnym kategoriom: C, do której należy broń palna niewymagająca zarejestrowania, i D, do której należy broń niewymagająca pozwolenia albo zarejestrowania, nie podlega w Polsce żaden rodzaj broni. Podstawa prawna: - rozporządzenie ministra sprawa wewnętrznych i administracji z 29 sierpnia 2011 r. (DzU nr 191, poz. 1140) Więcej w serwisie: Dobra Firma » Firma » Zakładanie firmy » Zezwolenia, licencje, koncesje i certyfikaty
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL