fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Coraz więcej chętnych do oferowania IKZE

Bloomberg
Co najmniej kilkanaście instytucji wprowadzi nowe konto emerytalne. Głównie powszechne towarzystwa emerytalne i towarzystwa funduszy inwestycyjnych
W styczniu, a najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku co najmniej kilkanaście instytucji finansowych zaproponuje klientom indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), czyli produkt służący do dodatkowego oszczędzania.
Z ankiety przeprowadzonej wśród instytucji finansowych wynika, że najbardziej zainteresowane wprowadzeniem konta emerytalnego są powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) i towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), a najmniej banki.
Nie planują tego choćby Bank BGŻ, Bank BPH czy PKO BP. W mBanku i MultiBanku nie zapadły jeszcze żadne decyzje.
– Analizujemy możliwość i formę wprowadzenia takiego produktu – mówi Sławomir Olszewski, dyrektor w biurze produktów inwestycyjnych i strukturyzowanych Banku Pekao.
Ostatecznych deklaracji nie składają jeszcze firmy ubezpieczeniowe. Tylko Cardif Polska zapowiedział, że nie wprowadzi IKZE. Warta i Compensa jeszcze nie podjęły decyzji.
Wiele grup ubezpieczeniowych, choć planuje oferować IKZE, to cały czas się zastanawia, przez które spółki to zrobią. Dotyczy to choćby: Avivy, Axy czy Amplico. Grupa Generali rozważa wdrożenie IKZE zarówno w postaci dobrowolnego funduszu (PTE), jak i produktu oferowanego niezależnie od funduszu emerytalnego (firma ubezpieczeniowa).
Taką decyzję ma już za sobą grupa Nordea. – Po starannej analizie korzyści dla klienta wynikających z produktu IKZE podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu go do oferty Nordea PTE – mówi Katarzyna Golińska, rzeczniczka prasowa Nordea PTE i Nordea TUnŻ.
Podobnie jak Nordea także grupa PZU zdecydowała, że IKZE będzie oferować jedynie towarzystwo emerytalne. Nowy produkt na pewno zaproponują także Pocztylion-Arka, Warta i PKO BP Bankowy (to ostatnie PTE oraz PZU złożyły już potrzebne wnioski w nadzorze).
W ramach grupy bankowej PKO BP oprócz PTE konto będzie mieć jeszcze PKO TFI. Również kilka innych towarzystw funduszy inwestycyjnych jest już zdecydowanych. Od stycznia IKZE pojawi się w ofercie takich TFI, jak: KBC, Skarbiec, Investors czy Legg Mason.
– Planujemy wprowadzenie IKZE, jednak czy ostatecznie znajdą się one w ofercie, zależy od decyzji naszych dystrybutorów – mówi Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI. Analizy trwają jeszcze w  TFI: ING, Union Investment czy BZ WBK. Wiadomo za to, że dwa domy maklerskie zaproponują IKZE: DM BOŚ oraz DM BDM.
Wpłaty na nowe konta będzie można odpisać od podstawy opodatkowania. Będzie to konkurencyjny produkt wobec istniejącego od kilku lat indywidualnego konta emerytalnego (w IKE nie ma ulgi podatkowej, jaka będzie w IZKE).
Klienci będą mogli wpłacić na IKZE 4 proc. wynagrodzenia i odpisać to od podstawy opodatkowania. Kwota nie będzie mogła być jednak większa niż 4 proc. od 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym. W tym roku dałoby to ok. 4 tys. zł. Niedawno Platforma Obywatelska obiecywała, że po wygranych wyborach wprowadzi wyższy limit wpłat do IKZE – 6 proc. wynagrodzenia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA