fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Polska Światłoczuła wyruszyła w trasę!

materiały prasowe
Wczoraj rozpoczął się projekt "Polska Światłoczuła" zainicjowany przez reżysera Dorotę Kędzierzawską i operatora Artura Reinharta
- Zaczęliśmy w miejscowości Żytkiejmy, na północy Polski. Docierać będziemy do małych miejscowości w całej Polsce, gdzie  organizowane będą specjalne pokazy filmowe. Wyruszyliśmy z filmem Doroty Kędzierzawskiej „Jutro będzie lepiej" - mówi Marcin Radomski, jeden z organizatorów projektu. - Projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem, odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z dobrym polskim kinem - opowiada.
Projekcje odbywać się będą w nietypowych miejscach: w więzieniu, w kościele, w małych zapomnianych salach, domach kultury. - Mamy zamiar odwiedzić wybrane miejsca w cyklu dwutygodniowym (dwa razy w miesiącu). Zabieramy ze sobą reżysera lub twórcę, który spotka się z widzami - opowiada Radomski.
Organizatorzy "Polski Światłoczułej" chcę promować dobre, polskie kino (filmy fabularne, dokumentalne, animowane), zapraszają również do dyskusji o sztuce filmowej.  - Chcemy nauczyć widzów o filmach rozmawiać, spierać się, chcemy nauczyć się o tych filmach słuchać, walczyć o nie, bronić, bić się. Ponadto chcielibyśmy włączyć w tę serię pokazów i dyskusji miejscowych animatorów kultury, amatorów próbujących swoich sił twórczych w kinie, fotografii, literaturze (organizując na przykład warsztaty z twórcami dla zainteresowanych, czy prezentowanie swoich prób filmowych i prac twórcom profesjonalistom). Pragniemy "dzielić się" kinem ze wszystkimi światłoczułymi widzami z całej Polski - mówi Radomski.
Pomysł  projektu „Polska Światłoczuła" zrodził się w głowach reżyserki Doroty Kędzierzawskiej i operatora Artura Reinharta, którzy pragną przywrócić dialog między widzem a reżyserem, twórcą. Filmy prezentowane będą z kopii cyfrowych wyświetlanych z projektora cyfrowego najwyższej klasy tak, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych stolicy. Dzięki interaktywnej stronie internetowej w spiralę zainteresowania dobrym polskim filmem chcemy wciągnąć widzów z całej Polski.
Projekt otwiera wielokrotnie nagradzany na festiwalach film Doroty Kędzierzawskiej "Jutro będzie lepiej", opowieść o trójce małych chłopców poszukujących lepszego życia. Następne w kolejce są "Wymyk" Grega Zglińskiego i "Tonia i jej dzieci" Marcela Łozińskiego.
Szczegóły na stronie: www.polskaswiatloczula.pl
Program:
26.09.
Jaczno (Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego, godz. 18.00)
27.09
Białystok (Białostocki Ośrodek Kultury – Kino Forum, ul. Legionowej 5, godz. 19.30)
28.09
Gródek (Gminne Centrum Kultury, ul. A. i G. Chodkiewiczów 4, godz. 18.00)
29.09
Supraśl (Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Cieliczańska 1, godz. 18.00)
30.09
Kętrzyn (Gimnazjum im. Jana Pawła II, ul. Wojska Polskiego 9, godz. 18.00)
1.10 Toruń
2.10
Potulice (Zakład Karny, Aleja Parkowa 1, godz. 10.00)
Sępulno Krajeńskie (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, ul. Pocztowa 2, Więcbork, godz. 18.00)
3.10
Wałcz (Centrum Kultury, Pl. Zesłańców Sybiru 3, godz. 18.00)
4.10
Białogard (Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, ul. 1-go Maja 15, godz. 18.00)
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA