fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Mobius: okazje w Europie Centralnej i Wschodniej

Mark Mobius
Bloomberg
Europa Środkowo-Wschodnia to wciąż miejsce gdzie inwestorzy mogą zarabiać, ale muszą starannie wybierać branże i akcje firm, w które zamierzają zainwestować – powiedział CNBC.com Mark Mobius, uważany za eksperta ds. rynków wschodzących szef firmy inwestycyjnej Templeton Asset Management
Obawy związane z wysokim zadłużeniem budżetowym w strefie euro i USA mogą sprawić, że zwiększy się napływ kapitału na posiadające lepsze fundamenty makroekonomiczne rynki wschodzące - stwierdził Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management.
Fundusz  ma portfel akcji spółek z regionu Europy Centralnej i Środkowo-Wschodniej. 36 proc. spośród nich stanowią akcje spółek z Rosji, 21 proc. z Turcji i i 17 proc. z Austrii.
- W Europie Centralnej i Wschodniej giełdy radziły sobie całkiem nieźle.  Możemy znaleźć niezłe okazje do inwestowania, ponieważ wyceny spółek sporo spadły -  stwierdził szef funduszu.
Region jest silnie narażony na wahania popytu w najbogatszych krajach Unii Europejskiej, szczególnie w Niemczech jego głównym rynku eksportowym.  Prognozy gospodarcze dla Polski, Węgier, Czech i Słowacji zostały w ostatnim czasie zrewidowane w dół przez różnych ekonomistów, mimo tego  Mobius zapewnił, że jego fundusz zamierza trzymać się swojej strategii inwestycyjnej.
-  Większość w naszym portfelu stanowią spółki energetyczne i banki, to ze względu na specyfikę regionu. Banki takie jak Sbierbank, czy energetyczny gigant  Gazprom – dodał.
Pozostałe sektory w jakie fundusz zainwestował to firmy spożywcze, koncerny tytoniowe, media, farmaceutyki i nieruchomości. Niektóre z austriackich spółek "mają ogromny zasięg w Europie Wschodniej" – stwierdził  Mobius powołując się na przykład banków takich jak Erste Bank i Raiffeisen. – Dzięki akcjom takich spółek mamy ekspozycje na wiele krajów regionu.
W Polsce najbardziej atrakcyjną jest branża surowcowa – wynika z wypowiedzi szefa Templetona. – -Miedź, węgiel – to nas najbardziej interesuje. Również branża spożywca i usługowa – dodaje.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA