fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Płace

Wynagrodzenie minimalne: nie tylko płaca minimalna wzrośnie

W przyszłym roku pełnoetatowiec musi dostać na rękę 79,52 zł więcej. Wzrost minimalnego wynagrodzenia podniesie składki niektórym przedsiębiorcom
Zgodnie z decyzją rządu minimalne wynagrodzenie za pracę z początkiem 2012 r. będzie wynosiło 1500 zł brutto, a dla osób w pierwszym roku ich pracy zawodowej 1200 zł brutto (tj. 80 proc. tej pierwszej kwoty). Do końca 2011 r. płaca minimalna to odpowiednio 1386 zł i 1108,80 zł.
Nowa kwota wynagrodzenia minimalnego da na rękę, po odliczeniu obciążeń podatkowo-składkowych, 1111,86 zł (przy zastosowaniu podstawowych kosztów uzyskania przychodu i kwoty zmniejszającej podatek). W stosunku do minimalnej pensji z tego roku przyniesie więc realną podwyżkę w miesiącu o 79,52 zł (w skali roku ponad 950 zł).
Dla pracujących np. na etacie to niezbyt duża korzyść. Ale wraz z podniesieniem płacy minimalnej od nowego roku mogą liczyć, że m.in. otrzymają wyższe:
• zasiłki w razie niezdolności do pracy, bo najniższa podstawa ich wymiaru przy pełnym etacie będzie wynosić 1294,35 zł (1035,48 zł w pierwszym roku pracy),
• dodatki za pracę w nocy,
• odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych, której górna granica – czyli 15-krotność płacy minimalnej – wzrośnie do kwoty 22 500 zł,
• odszkodowanie za mobbing lub dyskryminację, którego dolna granica wynosi tyle co płaca minimalna.
Skorzysta również osoba, wobec której jest prowadzona egzekucja lub z której wynagrodzenia dokonywane są inne potrącenia. Od nowego roku wyższe będą bowiem tzw. kwoty wolne od potrąceń, czyli te, które pracownik musi otrzymać po potrąceniu.
Przykład
Robert T., pracując na pełnym etacie, zarabia miesięcznie stałą kwotę wynoszącą 1800 zł brutto. We wrześniu br. jego pracodawca otrzymał od komornika pismo o zajęciu jego wynagrodzenia tytułem niespłaconego kredytu na sumę ponad 8000 zł.
Do końca 2011 r. Robert T. po odjęciu potrącenia komorniczego musiał mieć wypłacaną przez pracodawcę kwotę wolną od potrąceń wynoszącą 1032,34 zł. Od stycznia 2012 na rękę musi otrzymywać 1111,86 zł.
Wzrost płacy minimalnej najczęściej oznacza jednak większe obciążenie dla przedsiębiorców, zwłaszcza gdy zatrudniają pracowników. Firmy będą nie tylko musiały więcej płacić podwładnym, ale również odprowadzać za nich wyższe składki do ZUS. Od kwoty 1500 zł miesięczne składki finansowane przez pracodawcę wynosić będą 277,20 zł (wraz ze składkami na FP i FGŚP oraz przy założeniu, że składka wypadkowa wynosi 1,67 proc.).
Wyższe będą także składki dla początkującego przedsiębiorcy, który korzysta z preferencyjnych zasad ich opłacania przez pierwsze 24 miesiące działalności. Ich podstawa kalkulowana jest od kwoty 30 proc. płacy minimalnej. W tym roku od preferencyjnej podstawy wymiaru (415,80 zł) składki społeczne wraz z chorobową i wypadkową wynoszą 123,24 zł miesięcznie.
W przyszłym roku będą musiały być liczone od kwoty 450 zł, więc opłacenie samych składek wiązać się będzie z koniecznością wysupłania 133,39 zł w każdym miesiącu trwania ubezpieczenia.
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA