fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Grzybobranie w mieście, Michał Anioł w przejściu podziemnym

Chmura autorstwa Natalii Jakubowskiej
materiały prasowe
W warszawskiej przestrzeni publicznej na każdym kroku czeka sztuka. Zapraszamy na niezwykły spacer
Kalendarz jest nieubłagany, ale jesienną chandrę można pokonać. Wystarczy wyjść w najbliższą niedzielę z domu.

Przystanek Pierwszy – Park Kultury w Powsinie

Fundacja Form i Kształtów zaprasza na niezwykłe „Grzybobranie" w powsińskim parku.  Jak po deszczu wyrosną tu instalacje łączące w sobie nowoczesny design i twórcze podejście do natury. Zaproszeni  artyści przygotowali harmonizujące z otaczającą przyrodą projekty, na które będzie się można natknąć podczas spaceru. Park Kultury na jeden dzień zamieni się w plenerową galerię sztuki współczesnej, a odwiedzający, zupełnie jak na prawdziwym grzybobraniu, będą musieli wykazać się czujnością, aby niczego nie przeoczyć.
W projekcie udział weźmie między innymi Dominik Cymer, członek kolektywu BędzinBeat.  Znany m.in. jako autor opracowania graficznego do wydanej przez BęcZmianę bezpłatnej mapy Warszawy dla młodych turystów. Znajdziemy  również instalację Michała Jońcy, współautora słynnej figurki „Szopieżwała" (projektu gadżetu promującego polską kulturę, łączącego wszystko to, co w niej wspaniałe i doniosłe: tors Lecha Wałęsy, ręce Jana Pawła i głowę Fryderyka Chopina). Powsiński las zaadaptują także  m.in. Nina Braun, Marta Niemywska oraz Studio Mysikrólik .
(Grzybobranie. 25 września, godz. 13:00 -18:00. Park Kultury w Powsinie)

Przystanek drugi – Śródmieście, Wola

W Śródmieściu czeka na nas kolejna odsłona prowadzonego przez Fundację Archeologia Fotografii programu „Żywe Archiwa", który nadaje nowe konteksty i interpretacje dorobkowi klasycznych już fotografów (w jego ramach odbyła się m.in. wspólna wystawa Zofii Rydet i Julii Staniszewskiej oraz Jerzego Lewczyńskiego i Krzysztofa Pijarskiego)
Tym razem Fundacja Archeologii wchodzi w tkankę miasta wraz z projektem Karoliny Breguły „Fotografie korekcyjne".  Bazując na zbiorach zmarłej w 1991 Zofii Chomętowskiej Breguła wykonała siedem fototapet, które następnie umieściła w różnych zaskakujących miejscach Warszawy (witryny, mury, dworce).  Lokalizacje nie są przypadkowe. Zdjęcia reagują z otaczającą przestrzenią i skłaniają do spojrzenia na nią w sposób krytyczny. Tworzą trójkąt dyskusji „sztuka – odbiorca – miasto" i prowokują do ponownego rozważenia zależności między jego elementami.
(Fotografie Korekcyjne.14.09 – 5.10. Lokalizacje: ul. Oboźna, murek przy Cudzie nad Wisłą, ul. Andersa, ul. Krucza , Dworzec Zachodni (podziemia), klubokawiarnia Chłodna 25)

Przystanek trzeci – Praga Północ

Szukając sztuki w plenerze warto pojechać na prawy brzeg Wisły i uważnie przyglądać się elewacjom budynków na Ząbkowskiej, Brzeskiej i Targowej. Jolanta Kudela (w ramach projektu Jacka Schmidta „Otwarta Pracownia Wizytująca" ) umieściła na nich gigantyczne vlepki.
Artystka na nowo  interpretuje klasyczne dzieła (m.in. „Zdjęcie z Krzyża" Rubensa,  „Narodziny Venus" Boticellego), odtwarzając znane z motywy z pomocą modelujących jej mieszkańców Pragi. Efekty tej pracy są zaskakujące – oto przejście podziemne przy Dworcu Wileńskim podejmuje dialog z Kaplicą Sykstyńską dzięki vlepce na suficie zainspirowanej  „Stworzeniem Adama" Michała Anioła. Obdrapana ściana przy ulicy Sprzecznej, otoczona pozostałościami wyburzonych domów staje się tłem dla praskiej Piety. Vlepki w ciekawy sposób korespondują z tradycyjnymi praskimi kapliczkami.
Projekt ma już kilka miesięcy, ale warto go przypomnieć. Kto nie widział vlepek Kudeli powinien koniecznie wybrać się na Pragę. Kto miał już okazję się z nimi zetknąć może sprawdzić, w jaki sposób, dzięki czasowi i warunkom atmosferycznym stały się jeszcze bardziej integralnie praskie - w przeciwieństwie do wielu czasowych wystaw plenerowych prace Kudeli związane są z miejscem na stałe.
(Lokalizacje: ul. Ząbkowska , Brzeska, Sprzeczna, Targowa, 11 Listopada)
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA