fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Zakładamy działalność gospodarczą przez Internet

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Jedno okienko to okres przejściowy. Z czasem wszyscy zainteresowani mają zakładać firmy przez Internet
Działająca od lipca Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej pozwala przez Internet nie tylko rozpocząć indywidualną działalność, lecz także ją zawiesić czy zakończyć. Co więcej, zainteresowani mogą w jednym miejscu sprawdzić dane o indywidualnych przedsiębiorcach z całej Polski. W tej chwili trwa jeszcze przenoszenie informacji z baz gminnych, ale od początku następnego roku wszystko już będzie można sprawdzić w CEiIDG.
Aby zarejestrować firmę, konieczne jest wcześniejsze założenie profilu zaufanego ePUAP (lub dysponowanie bezpiecznym e-podpisem). Następnie trzeba założyć konto w serwisie dostępnym pod adresem www.firma.gov.pl i wypełnić formularz. Pomoże w tym system, który jest też w stanie wychwycić niektóre błędy (np. pominięcie wymaganej rubryki). Można skorzystać albo z formularza online, albo z kreatora wniosku. Jeśli zostanie poprawnie wypełniony, następnego dnia firma powinna już zostać wpisana do CEiIDG.
Wniosek o wpis do CEiIDG jest jednocześnie wnioskiem do:
- urzędów skarbowych (wybór formy opodatkowania będzie możliwy od 1 stycznia 2012 r.),
- Głównego Urzędu Statystycznego (wniosek o wpis albo zmianę wpisu do rejestru REGON),
- ZUS oraz KRUS (zgłoszenie oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników); jeśli przedsiębiorca będzie zatrudniał pracowników, nie obejdzie się jednak bez wizyty w ZUS).
Oczywiście nadal można zarejestrować działalność w tradycyjny sposób. W tym zresztą portal również okaże pomoc. Zainteresowany może wypełnić interaktywny formularz, wydrukować go i osobiście złożyć w urzędzie.
Zobacz cały poradnik:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA