fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Jutro cena Polskiego Cukru

Krajowa Spółka Cukrowa to ósmy producent cukru w Europie. Liderami są Nordzucker i Sudzucker.
Rzeczpospolita
Dziś Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Krajowej Spółki Cukrowej. Zostanie on opublikowany jutro
Oferta publiczna akcji Krajowej Spółki Cukrowej – Polskiego Cukru szacowana jest na 1,2 – 1,7 mld zł. Skarb Państwa sprzeda 777, 8 mln akcji, co stanowi 79 proc. kapitału zakładowego największego producenta cukru w kraju.
Oferta będzie skierowana tylko do osób uprawnionych, czyli obecnych pracowników KSC i plantatorów buraków cukrowych związanych ze cukrowniami umowami kontraktacji. Łącznie jest to ok. 18 tys. osób. Ofercie publicznej akcji nie będzie towarzyszyć debiut giełdowy.
- Widzimy zainteresowanie prywatyzacją ze strony pracowników i plantatorów. Co
ważne, ten proces jest oczekiwany przez nich od dłuższego czasu. Osoby te znają
dobrze firmę i rynek, bo sami je tworzą. Teraz oczekują zatem konkretów dotyczących
zbliżającej się oferty publicznej sprzedaży akcji, a te będziemy mogli zaprezentować
zaraz po zatwierdzeniu i publikacji prospektu – mówi prezes spółki Marcin Kulicki.
Jutro do cukrowni w Kruszwicy wybiera się minister skarbu państwa Aleksander Grad. W trakcie popołudniowej konferencji spodziewane jest ujawnienie ceny za akcje KSC.
Liderem Konsorcjum doradców pracujących przy transakcji jest Bank Zachodni WBK,  funkcję oferującego pełnić będzie Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.
KSC  ma niemal 40-proc. udział w polskim rynku cukru. Ma  7 cukrowni, które przerabiają rocznie ok. 4 mln ton buraków, dostarczanych przez ok. 17 tys. plantatorów, gospodarujących na 78 tys. hektarów.
Głównym produktem wytwarzanym przez koncern jest cukier biały, sprzedawany  pod marką „Polski Cukier". W ramach grupy kapitałowej KSC produkuje i sprzedaje również m.in. melasę, cukierki,  energię elektryczną i cieplną.
W ostatnim roku obrotowym (2009/2010) przychody wyniosły ponad 1,5 mld zł, zysk operacyjny ok. 255 mln zł, a zysk netto 188 mln zł, co pozwoliło na wypłacenie akcjonariuszom dywidendy w wysokości 89 mln zł.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA