fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosyjscy sponsorzy olimpiady dają najwięcej

Iwona Trusewicz
Do zimowych igrzysk w Soczi jeszcze ponad dwa lata, a już padł pierwszy rekord. Na razie ustanowili go sponsorzy
Ponad 1,2 mld dol. wyniosły zebrane dotąd przez organizatora igrzysk wpłaty od sponsorów rosyjskich, podał Dmitrij Czernyszenko szef komitetu organizacyjnego Soczi 2014.
Najważniejsi sponsorzy to państwowe giganty - Sbierbank, Rosnieft, Rostelekom, Aerofłot i RŻD (koleje państwowe). Gazprom odmówił współpracy z komitetem organizacyjnym jeszcze w 2009 r, gdy wokół olimpiady namnożyło się skandali korupcyjnych.
Jak dowiedziały się Wiedomosti komitet spodziewa się podpisania jeszcze jednego dużego kontraktu sponsorskiego. O kogo chodzi, na razie pozostaje tajemnicą, ale właśnie ta umowa pozwoliła pobić sponsorski rekord, należący do tej pory do olimpiady letniej w Pekinie 2008 r.
Kontrakty z narodowymi sponsorami to główne źródło finansowania komitetu organizacyjnego. Sponsorzy spoza Rosji podpisują umowy z MKOL, on tego zarobi na transmisjach.
Natomiast organizatorzy zarobią jeszcze na biletach. Tu niepobity dotąd od 2002 r rekord zimowych igrzysk należy do Salt Lake City (154 mln dol.).
Wszystkie te wpływy i tak nie pokryją choćby połowy kosztów rosyjskich igrzysk. Zapowiadają się one na najdroższe w historii. Tylko w budżetu państwa pójdzie na nie ponad 10 mld dol.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA