fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Francuski folk w rytmie Karaibów

Angie Stone będzie najważniejszym, ale nie jedynym gościem festiwalu Pilsner Urquell Perspective. Do listy gwiazd dołączy Jehro. Francuz, którego nazwisko coraz więcej znaczy na scenie world music, wystąpi przed amerykańską wokalistką soul 2 lutego w Sali Kongresowej.
W polskim eterze słychać go coraz częściej. Dotarły do nas utwory z jego ubiegłorocznej płyty „Sweet” i „I Want Love”. Album był nominowany do prestiżowej francuskiej nagrody Prix Constantine. Jehro łączy w utworach muzykę karaibską i afrykańską, ale karierę zaczynał od rocka i popu. Dorastał w Marsylii. W dzieciństwie podkładał głos do utworów tuzów męskiej wokalistyki, których dorobek kolekcjonował jego ojciec, też śpiewak. Ale Jehro jako 20-latek postanowił szukać wrażeń w Londynie. Zamieszkał w artystycznej komunie, śpiewał rocka i studiował tajniki gitary w otoczeniu jamajskich i hiszpańskich muzyków. Wtedy zafascynowała go twórczość Boba Marleya.
Uporczywie opracowywał własne wersje popowych standardów, by w ten sposób szlifować grę na gitarze. Pierwszy solowy album wydał po przeprowadzce do Paryża – „L’arbre et le fruit” ukazał się w 1999 r. Był sygnowany prawdziwym nazwiskiem artysty – Jerome Cotta. Jehro nie chciał kontynuować kariery w pojedynkę, zaczął współpracę z producenckim duetem Marathonians, który słynął z mieszanki progresywnego rocka i elektroniki. W 2003 r. zarejestrowali wspólny album „A Tropical Soul Adventure”.
Marathonians pomogli mu w nagraniu anglojęzycznej płyty „Jehro”, wydanej przed rokiem. To mieszanka folku, reggae i muzyki latynoskiej. Jehro pisał muzykę i teksty ukryty przed światem w miejscowości na południu Francji, w utworach opowiedział anegdoty z życia zwykłych ludzi. Aby posłuchać Jehro, Angie Stone i polskiego artysty, którego nazwiska jeszcze nie ujawniono, trzeba zapłacić od 100 do 220 zł. Festiwal odbywa się od trzech lat, jego gośćmi były m.in. Ive Mendes i Stacey Kent.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA