fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Ósmy kardynał z Polski

AFP
Papież Benedykt XVI podczas sobotniego konsystorza powołał 23 nowych kardynałów. Jest wśród nich Polak, arcybiskup Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - pisze nasz korespondent z Rzymu.
W homilii papież najwięcej uwagi poświęcił wyniesionemu do godności kardynalskiej chaldejskiemu patriarsze Bagdadu Emmanuelowi III Delly. Mówił, że pragnął „w ten konkretny sposób” zamanifestować „miłość i duchową bliskość” z mieszkańcami Iraku. Wyraził głębokie zaniepokojenie losem wspólnoty chrześcijańskiej w tym kraju, cierpiącej z powodu przedłużającego się konfliktu.
Wspomniał też o najstarszym polskim biskupie Ignacym Jeżu, którego chciał mianować kardynałem. Biskup zmarł jednak w wieku 93 lat w Rzymie, gdzie przybył z pielgrzymką w przeddzień ogłoszenia konsystorza. Benedykt XVI przypomniał nowo mianowanym kardynałom, że obowiązkiem chrześcijanina jest podążać śladami Chrystusa i służyć Mu tak samo jak bliźnim: bezinteresownie, nie szukając w tej misji rozgłosu ani władzy.
„Prawdziwa wielkość chrześcijańska nie polega na dominacji, lecz na służeniu” – mówił papież. Przypomniał też: „Kiedy zostajecie włączeni w skład kolegium kardynalskiego, Pan wymaga od was i powierza wam posługę miłości do Boga, do jego Kościoła i braci. Miłości z najwyższym, bezwarunkowym oddaniem, aż do przelania krwi, o czym mówi czerwień szat, które nosicie”. W niedzielę w Bazylice św. Piotra papież wręczył nowo mianowanym purpuratom pierścienie kardynalskie. Ze znanych z pracy w kurii rzymskiej hierarchów oprócz Stanisława Ryłki kardynałami zostali Leonardo Sandri – prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, Giovanni Lajolo – były szef watykańskiej dyplomacji, oraz arcybiskupi John Patrick Foley i Angelo Comastri. Przed konsystorzem Benedykt XVI zwołał kardynałów na spotkanie poświęcone kwestii ekumenizmu. Omawiany był na nim dokument opracowany przez międzynarodową komisję wspólną katolików i prawosławnych, w którym zaakceptowany został prymat biskupa Rzymu. Ma 62 lata. W watykańskich instytucjach pracuje od 20 lat. Wcześniej związany był z Krakowem, współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. W 1967 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Karola Wojtyły. Był wicerektorem seminarium duchownego w Krakowie. W Papieskiej Akademii Teologicznej wykładał teologię pastoralną i socjologię. Był też sekretarzem Komisji Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich. W1987 r. wyjechał do Rzymu, gdzie stanął na czele sekcji młodzieżowej w Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Koordynował organizację Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela w 1988 r. i Częstochowie w 1991 r. Następnie przez trzy lata pracował w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W 1995 r. mianowany przez Jana Pawła II biskupem, powrócił do pracy w Papieskiej Radzie ds. Świeckich na stanowisku sekretarza. W 2003 r. został arcybiskupem i przewodniczącym tej Rady. Kardynalską nominację odebrał jako dowartościowanie jego misji i pracy w Stolicy Apostolskiej. Kolegium kardynalskie liczy 201 hierarchów z 70 krajów, z tym że 81 z nich ma ponad 80 lat, nie może więc brać udziału w konklawe. W kolegium jest ośmiu Polaków. Prawo wyboru papieża mają: Józef Glemp, Stanisław Dziwisz oraz pracujący w Watykanie Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko. Prócz nich zasiadają tam jeszcze czterej polscy duchowni: Franciszek Macharski, Henryk Gulbinowicz, Andrzej Maria Deskur i Stanisław Nagy.e.cz., kai
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA