fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Diesel rekordowo drogi

Bloomberg
Koniec z tanim paliwem przed wyborami. Za litr benzyny i oleju napędowego znów trzeba płacić ponad 5 złotych i będzie jeszcze drożej
Według najnowszego raportu Biura Reflex, monitorującego krajowy rynek, w ostatnim tygodniu ceny na stacjach wzrosły o  10 – 11 gr na litrze. Obecnie średnio w kraju benzyna eurosuper 95 kosztuje 5,16 zł za litr. Za diesla trzeba zapłacić  5,11 zł. Dwa miesiące temu, gdy olej napędowy był wyjątkowo drogi, średnia krajowa cena wynosiła 5,08 zł za litr.
Podwyżki to m.in. efekt poniedziałkowych decyzji największych producentów paliwa – PKN Orlen i grupy Lotos którzy poinformowali o podniesieniu cen hurtowych. Okazało się, że nie są w stanie dłużej utrzymywać cen poniżej psychologicznej bariery 5 zł za litr, bo warunki na rynku temu nie sprzyjają. Na stacjach PKN na litr euro 95 trzeba wydać 5,09 zł. Notowania ropy i paliwa na zagranicznych giełdach są ciągle wysokie, a nasza waluta osłabiła się względem dolara i euro. Dlatego zdaniem Urszuli Cieślak z Refleksu w kolejnych dniach znów czekają nas podwyżki.
– Obawiam się, że jeżeli sytuacja na rynku światowym i walutowym się nie zmieni, to znów ceny benzyny będą rekordowo wysokie – uważa Urszula Cieślak. Jej zdaniem w ciągu kilku dni podwyżka może ponownie sięgnąć 10 gr na litrze.
5,16 zł średnio kosztuje litr benzyny eurosuper 95
Już teraz ceny na stacjach koncernów i prywatnych właścicieli sięgają 5,2 zł za litr benzyny. Zatem od lipcowych rekordów, gdy benzyna euro 95 kosztowała 5,29 zł, dzieli kierowców zaledwie 9 gr.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA