fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Komputer zamiast skalpela przeprowadzi sekcję

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Polscy naukowcy opracowali nowatorską metodę przetwarzania obrazów z tomografii komputerowej na wirtualne modele
Tą metodą stworzono trójwymiarowy model mózgowia człowieka zmarłego po postrzale w głowę. Dzięki niej możliwe będzie wykonywanie wirtualnych sekcji zwłok. Przy współpracy radiologów i specjalistów medycyny sądowej ta technologia może być wykorzystywana w sądownictwie.
Osiągnięcie jest dziełem naukowców z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych łódzkiego Technoparku (istnieje od 2003 roku, jego udziałowcami są łódzkie placówki naukowe: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Politechnika Łódzka).
– Wyobraźmy sobie człowieka, który zmarł w wyniku postrzału. Konieczna jest sekcja zwłok. Tradycyjną metodą patolog penetruje operacyjnie tkanki w poszukiwaniu pocisku. Tymczasem wirtualna sekcja, polegająca na skanowaniu ciała ofiary, pozwala komputerowo określić tor pocisku oraz miejsce, w którym on lub jego fragmenty się znajdują. Następnie, kiedy lekarz wykonuje sekcję właściwą, może ukierunkować miejsce poszukiwania pocisku oraz zidentyfikować go bez utraty istotnych informacji dotyczących toru kuli – wyjaśnia prof. Ludomir Stefańczyk z Katedry Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
– Modele wirtualne mogłyby ułatwić wyobrażenie i zrozumienie sposobu powstania obrażeń osobie, która nie jest specjalistą w tym zakresie. Metoda pozwalałaby zaprezentować w czasie rozprawy niezbędne części anatomiczne ciała zmarłego w taki sposób, aby było to czytelne dla sądu i uczestników rozprawy – uważa dr Marcin Elgalal z Technoparku.
Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, w której powstała metoda, znajdzie siedzibę w powstającym w Łodzi kompleksie laboratoryjnym Bionanopark. Rozpocznie on pracę w 2012 roku.
W Bionanoparku znajdą się dwa duże laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i nanostrukturalnej. Naukowcy z łódzkich uczelni będą w nich badać między innymi wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię na  zdrowie człowieka (produkty przemysłowe, medyczne, odzież, kosmetyki). Z usług tych laboratoriów na pewno skorzystają firmy farmaceutyczne, kosmetyczne, medyczne, wojskowe, chemiczne, spożywcze i energetyczne.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA