Finanse

WIG20 traci na wartości

Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski
Warszawska giełda zaczyna nowy tydzień od spadków. WIG20 już na starcie znalazł się poziomie 2304 pkt co oznaczało spadek o ponad 2,3 proc.
Warszawska giełda zaczyna nowy tydzień od spadków.WIG20 już na starcie znalazł się poziomie 2304 pkt co oznaczało spadek o ponad 2,3 proc. Aktualnie (godz. 9.05) traci około 2,2 proc. Zniżkują także pozostałe polskie indeksy, choć skala przeceny nie jest tak duża jak w przypadku indeksu największych spółek. Wskaźnik średnich spółek traci 1,6 proc. zaś małe spółki są przeceniane około 1 proc.
Warszawskiej giełdzie zaszkodziła nieudana końcówka piątkowych notowań w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsze indeksy straciły ponad 2 proc. GPW zaszkodziła także sesja na rynku japońskim. Tamtejszy indeks Nikkei przez całą sesję znajdował się pod kreską by ostatecznie zamknąć się 1,86 proc. na minusie. Dziś sesji w USA nie ma więc polska giełda będzie zdana na siebie i na wydarzenia w Europie. Tutaj jednak ubogo prezentuje się dziś kalendarz makroekonomiczny. Z niewielu danych jakie się dziś pokażą, na uwagę zasługują odczyty indeksów PMI dla usług we Francji, Niemczech i strefie euro. Później jeszcze zostaną podane do publicznej wiadomości dane o sprzedaży detalicznej w Eurolandzie.
Na rynku walutowy złoty osłabia się względem głównych walut. Najmocniej traci wobec franka szwajcarskiego, który jest o około 1 proc. droższy niż w piątek i kosztuje obecnie (godz.9.05) 3,78 zł. Drożeje także dolar, który wyceniany jest aktualnie na 2,97zł. Wzrosty panują także na parze EUR/PLN. Za jedno euro trzeba zapłacić już 4,20 zł. Jako, że kalendarz jest ubogi w wydarzenia, a także fakt, że dziś nie ma handlu w Stanach Zjednoczonych należy spodziewać się spokojnej sesji przy niewielkich obrotach. Najważniejszym więc wyzwaniem wydaje się być obronienie przez WIG20 poziomu 2300 pkt.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL