fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Nie tylko dla biednych

Nie najubożsi i niezaradni życiowo, ale niepełnosprawni, emeryci i młodzież to główni klienci miejskiej opieki społecznej.
Biuro Polityki Społecznej podsumowało wczoraj swoją roczną działalność. Zdaniem miejskich urzędników największy sukces to utworzenie Centrum Obsługi Osób Niepełnosprawnych. Ośrodek jeszcze nie działa – powinien być oddany do użytku w styczniu przyszłego roku przy ul. Andersa 1. Kosztował 4 mln zł.
– Tam niepełnosprawny załatwi niemal wszystko: orzeczenie lekarskie, dotację na usamodzielnienie, zamówi asystenta, a także złoży wniosek o usunięcie barier architektonicznych we własnym domu – wylicza dyrektor BPS Bogdan Jaskołd. Tegoroczny budżet biura wynosił 54,3 mln zł. Przyszłoroczny ma być o 1,2 proc. wyższy.
– Ale przydałyby się jeszcze dodatkowe 2 mln, na przykład na pomoc organizacjom pozarządowym, wspieranie zajęć dla seniorów czy żłobki – mówi Bogdan Jaskołd. Te ostatnie to nadal pięta achillesowa miasta. 2 tysiące dzieci już czeka w kolejce, a tak naprawdę brakuje miejsc dla kolejnego tysiąca. BPS chce też rozszerzyć oferty dla emerytów. Teraz na zajęciach dla seniorów w Pałacu Młodzieży wszystkie miejsca są zajęte. Biuro planuje zorganizowanie kolejnych projektów w ośrodkach dziennego pobytu.Będą też kontynuowane tegoroczne programy dla młodzieży gimnazjalnej realizowane na osiedlach przez organizacje pozarządowe: zajęcia sportowe, plastyczne. – Bo pomoc społeczna to nie tylko wsparcie finansowe czy rzeczowe, ale stwarzanie warunków, które pozwalają przezwyciężać życiowe kłopoty – mówi Jaskołd. Ale wciąż klientami opieki społecznej są osoby, które wpadły w spiralę zadłużeń, oraz lokatorzy z prywatnych kamienic.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA