fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Choroba chroni przed utratą posady przynajmniej przez 272 dni

Czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który wcześniej chorował, a teraz pobiera zasiłek rehabilitacyjny?
Długoletni pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 10 czerwca 2007 r. Czy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182 dni) mogę z nim rozwiązać umowę o pracę, jeśli otrzyma zasiłek rehabilitacyjny?Nie Pracodawca może to zrobić dopiero wtedy, gdy wyczerpie się okres zasiłkowy chorego pracownika, czyli miną właśnie owe 182 dni, a także 90 dni pobierania zasiłku rehabilitacyjnego, chyba że dla tego zatrudnionego obowiązują dłuższe okresy ochronne.Art. 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) chroni chorujących przed stratą pracy maksymalnie przez 272 dni, a chorych na gruźlicę nawet przez 360 dni. U chorych okres zasiłkowy wynosi 182 dni, a okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego 90 dni. Dla chorych na gruźlicę okres zasiłkowy wydłuża się do 270 dni i do tego też dolicza się 90 dni, czyli pierwsze trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Ta maksymaln...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA