fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Tramwaje hałasują po remoncie torów?

Szefowie Tramwajów Warszawskich drżą w obawie o wyniki badań drgań po remoncie torów w Al. Jerozolimskich. Według informacji „Rz” hałas się nie zmniejszył. Z tego powodu może być zagrożona dotacja z UE.
Wyniki powinny być znane już w piątek, ale w ostatniej chwili tramwajarze odmówili ich ujawnienia.
– Potrzebujemy jeszcze kilku dni na porównanie danych. Odczyty różnią się znacznie od siebie w zależności od prędkości czy typu taboru – powiedział „Rz” odpowiedzialny za próby Wojciech Oleksiewicz z Tramwajów Warszawskich. Jak ustaliliśmy, wyniki nie są jednoznaczne. W niektórych przypadkach badacze nie stwierdzili oczekiwanego obniżenia poziomu hałasu i drgań.
Pomiary zostały przeprowadzone po raz pierwszy w maju, a później w październiku – po zakończeniu przez firmę ZUE Kraków remontu torów w Al. Jerozolimskich. Wyniki miały posłużyć udowodnieniu celowości i efektywności inwestycji. A to jest z kolei potrzebne, żeby Warszawa dostała z Brukseli zwrot 40 proc. kosztów: remontu torów i podstacji, zakupu taboru oraz systemu informacji pasażerskiej (łączne wydatki to ponad 200 mln zł). Do badań tramwajarze nie zatrudnili niezależnej instytucji zewnętrznej. Wykonywali je pracownicy Tramwajów Warszawskich. To może być kolejna wpadka Tramwajów Warszawskich z wyciszaniem torowiska. Między pl. Zbawiciela a pl. Unii Lubelskiej hałas osiąga 60 decybeli i jest wyższy niż przed remontem w 2006 roku. Tramwajarze tłumaczą to „efektem studni” – dźwięk odbija się od kamienic.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA