fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Burza w ONZ wokół rezolucji o karze śmierci

Kraje stosujące karę śmierci oskarżyły Unię Europejską, że forsując rezolucję ONZ w sprawie moratorium na wykonywanie egzekucji, chce narzucić innym swoją wolę, tak jak w epoce kolonializmu. Dziś nad projektem firmowanej przez 87 państw rezolucji głosować miał tzw. Trzeci Komitet Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Polska, która niedawno jako jedyny kraj Unii Europejskiej sprzeciwiła się ustanowieniu Dnia przeciwko Karze Śmierci, tym razem w pełni poparła inicjatywę rezolucji. – Czym innym jest ogłaszanie święta, a czym innym sama kara śmierci. Nasze stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem całej Unii – powiedział „Rz” rzecznik MSZ Robert Szaniawski.
Nie obyło się jednak bez kłopotów. W środę na forum komitetu zajmującego się sprawami socjalnymi, humanitarnymi i kultury doszło do sporu. Przedstawiciel Singapuru, państwa krytykowanego za karanie śmiercią za przestępstwa związane z narkotykami, zarzucił UE narzucanie pozostałym swoich wartości. – Jesteśmy nie-mal o krok od stwarzającej podziały, niepotrzebnej walki – oświadczył Kevin Cheok. – Były czasy, kiedy nie zważano na nasze zdanie. Większość z nas latami z tym walczyła. Jaką ironią jest, że teraz znów nam się mówi, co jest właściwe, a co nie – oburzał się singapurski delegat.Inni przeciwnicy rezolucji, m.in. z Chin i Egiptu, ostrzegali, że jest ona próbą ingerencji w wewnętrzne syste-my prawne członków ONZ. W ostatniej chwili zgłosili 14 poprawek łagodzących wymowę dokumentu.Rezolucja nie będzie miała żadnych skutków prawnych, jedynie znaczenie moralne.
– Do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, czy tym razem uda się zebrać wystarczające poparcie dla inicjatywy przeciw karze śmierci – przyznaje w rozmowie z „Rz” Dick Oosting, dyrektor biura Amnesty International przy UE. Przypomina, że w latach 90. dwukrotnie upadały podobne rezolucje. – Sprawa kary śmierci dzieli świat, ale jej przeciwników stale przybywa. Obec-nie ok. 90 proc. egzekucji na świecie przeprowadza się w Chinach, Iranie, Iraku, USA, Pakistanie i Sudanie – mówi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA