Styl życia

Pogrzeb Otto von Habsburga

Otto i Regina von Habsburg
www.ottovonhabsburg.org
Wiedeń przygotowuje się do pożegnania w sobotę Otto von Habsburga, syna ostatniego austriackiego cesarza Karola I
W ceremonii uczestniczyć będą liczni przedstawiciele europejskiej arystokracji i politycy. Wśród zaproszonych gości jest szwedzka para – król Karol XVI i jego żona Sylwia, księżniczka Astrid z mężem, księciem Lorenzem (także z Habsburgów) z Belgii, książę Henryk z Luksemburga, Hans Adam II, książę Lichtensteinu, książę Michael z Kentu,reprezentujący Wielką Brytanię. Będzie też obecny prezydent Austrii Heinz Fischer oraz przedstawiciele innych krajów należących niegdyś do monarchii austro-węgierskiej. W kondukcie żałobnym znajdzie się około tysiąca osób. Media donoszą, że to największa pogrzebowa ceremonia od śmierci cesarzowej Zyty w 1989 roku, matki Otto von Habsburga.
Otto von Habsburg-Lotaryński, syn ostatniej pary cesarskiej Karola i Zyty, zmarł w wieku 98 lat 4 lipca w swoim domu w bawarskim Pöcking. Urodził się 20 listopada 1912 r. w  Reichenau an der Rax w Dolnej Austrii. W latach 30. sprzeciwiał się przyłączeniu Austrii do hitlerowskich Niemiec. Po latach emigracji w Szwajcarii, na Maderze i w Hiszpanii, pobycie w Stanach Zjednoczonych i Francji, osiadł w 1954 roku w Bawarii. W 1957-1972 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a do roku 2004 przewodniczącego Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej, organizacji promującej demokratyczną, zjednoczoną politycznie i gospodarczo Europę. W latach 1979-1999 zasiadał z ramienia bawarskiej CSU w Parlamencie. W1966 zrzekł się  roszczeń do austriackiego tronu i dopiero wtedy mógł odwiedzić Austrię po 48-letniej nieobecności.
Jego żoną była księżną Reginą von Sachsen-Meiningen, zmarła przed rokiem w Niemczech. We wtorek trumny obojga zostały przewiezione do austriackiego sanktuarium maryjnego w Mariazell, gdzie zgromadziły się tysiące pielgrzymów, pragnących oddać im hołd. A w czwartek - do Wiednia.16  lipca oboje spoczną w krypcie cesarskiej kościoła Kapucynów. Obecnie trumny, przykryte cesarską flagą z rodowymi herbami, są wystawione w krypcie na widok publiczny. Msza żałobna rozpocznie się w sobotę o godzinie 15.00 w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana. Następnie kondukt żałobny przejdzie ulicami Graben i Kohlmarkt, przez Hofburg i Ringstraße do krypty cesarskiej kościoła Kapucynów  przy Neuer Markt. W niedzielę odbędzie się również w budapesztańskiej bazylice św. Stefana msza żałobna pamięci Otto von Habsburga (który nigdy nie zrzekł się praw do tronu węgierskiego), a jego serce zgodnie z testamentem spocznie w węgierskim benedyktyńskim opactwie Pannonhalma. Otto von Habsburg pozostawił siedmioro dzieci. Głową rodziny jest teraz urodzony w 1961 roku syn Karl.  
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL