fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Remontujesz taras, masz prawo do zwolnienia

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Osoba, która przeznaczy pieniądze ze sprzedaży lokalu na cele mieszkaniowe, nie zapłaci daniny. Ma na to dwa lata od końca roku, w którym doszło do transakcji
 
Nie ma w ogóle kłopotu z podatkiem, jeśli od zakupu mieszkania do sprzedaży minie pięć lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie). Jeśli pozbędziemy się go wcześniej, możemy skorzystać ze zwolnienia.
– W zeszłym roku sprzedałem nowe mieszkanie. Pieniądze przeznaczyłem na zakup kolejnego. Poza tym wyremontowałem też taras. Czy uprawnia to do zwolnienia podatkowego? – pyta czytelnik.
Sprzedający nieruchomość może uniknąć podatku, jeśli wyda pieniądze na cele mieszkaniowe. Ta zasada dotyczy m.in. nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r. Wtedy weszła w życie kolejna zmiana zasad rozliczania przychodów ze sprzedaży lokum (wcześniej obowiązywała tzw. ulga meldunkowa).

Kiedy nie płacimy fiskusowi

Jeden z celów mieszkaniowych, którego sfinansowanie uprawnia do zwolnienia, to remont domu lub mieszkania. Jeśli taras jest częścią nieruchomości, nie powinno być wątpliwości, że ulga przysługuje także w razie jego remontu.
Potwierdza to m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB2/415-151/09-2/ES). Sprzedawca mieszkania zapytał, czy przysługuje mu zwolnienie z podatku, jeśli pieniądze przeznaczył m.in. na wykonanie balustrady, balkonu i tarasu w nowym domu. Jego zdaniem te inwestycje są nierozerwalnie związane z budową i oddaniem budynku do użytku. IS potwierdziła, że takie wydatki na wykończenie domu uprawniają do ulgi.
Także w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/2/415-211/09/MM) czytamy, że wydatki na remont tarasu domu uprawniają do zwolnienia podatkowego. Nie można go natomiast zastosować, przeznaczając pieniądze na budowę ogrodzenia, podjazdu do garażu i ścieżek pieszych, nasadzeń roślin oraz wykonanie elementów małej architektury ogrodowej. Są to bowiem inwestycje związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku.

Cele mieszkaniowe

Skorzystać ze zwolnienia możemy także, gdy przeznaczymy pieniądze m.in. na:
- zakup domu lub mieszkania,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- nabycie gruntu pod budowę domu lub udziału w takim gruncie,
- budowę lub rozbudowę domu albo mieszkania,
- adaptację na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego,
- spłatę kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed
dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek od niego.
Zainwestować można w nieruchomość nie tylko w Polsce, ale także w innym państwie UE, EOG lub w Szwajcarii.
Jeśli zwolnienie nie przysługuje, osoba sprzedająca mieszkanie lub dom płaci 19-proc. podatek od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty nabycia lub wybudowania oraz nakłady poczynione w czasie posiadania nieruchomości, które podniosły jej wartość. Wysokość tych nakładów ustala się na podstawie faktur VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Częściowa ulga

Jeśli sprzedawca przeznaczy na cele mieszkaniowe tylko część pieniędzy, przysługuje mu częściowe zwolnienie.
Przykład:
Pan Kowalski sprzedał mieszkanie za 500 tys. zł. Kupił je w 2009 r. za 400 tys. zł. Dochód z transakcji wyniósł 100 tys. zł. Na cele mieszkaniowe przeznaczył 400 tys. zł. Zwolniona z PIT jest kwota odpowiadająca iloczynowi dochodu i udziału wydatków na cele mieszkaniowe w przychodzie ze sprzedaży. Będzie to 80 tys. zł, co wynika z następującego obliczenia:
100 tys. zł x 400 tys. zł: 500 tys. zł = 80 tys. zł
Opodatkowane zostanie więc 20 tys. zł.
Podatek wyniesie 3,8 tys. zł (20 tys. zł x 19 proc.).
Ulga dotyczy tylko tych nieruchomości, które stanowią własność (współwłasność) podatnika lub do których przysługuje mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Opinia: Przemysław Bogusz, doradca podatkowy, właściciel kancelarii TuboTax

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na remont lub wykończenie tarasu (balkonu) uprawnia do zwolnienia, gdyż jest on integralną częścią mieszkania. W razie wezwania do urzędu powinno wystarczyć przedstawienie aktu notarialnego, który to potwierdza. Inaczej będzie, gdy taras stanowi część wspólną budynku i prawo do korzystania z niego mają wszyscy mieszkańcy. Wtedy nie można uznać, że jest on wykorzystywany na cele mieszkaniowe konkretnego podatnika. Ulga nie przysługuje także wówczas, gdy remontujemy taras w domu przeznaczonym na cele rekreacyjne.
Czytaj też:
 
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA