fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Nadszarpnięty wizerunek Donalda Tuska

ROL
Eliza Olczyk
Ostry spadek oceny pracy Donalda Tuska i jego rządu. Na tle poprzedników wypadają jednak całkiem nieźle
Partia rządząca w sondażach popularności prowadzi ostatnio z ogromną przewagą, ale wizerunek rządu PO – PSL i samego premiera po trzech latach sprawowania władzy wyraźnie się pogorszył.
"Rz" w kwietniu 2008 r. zleciła GfK Polonia badania na temat, jak Polacy postrzegają gabinet Tuska i jego samego. Wtedy oceny były wręcz euntuzjastyczne. W tym roku powtórzyliśmy te badania (od 9 do 18 czerwca). Wynika z nich, że entuzjazm znacznie zmalał, choć rząd pod koniec kadencji nieźle się trzyma.
58 proc. Polaków uważa, iż Donald Tusk jako premier godnie reprezentuje Polskę. W 2008 r. takich ocen było aż 78 proc.
43 proc. badanych jest dumnych z tego, że to właśnie lider PO stoi na czele polskiego rządu. Trzy lata temu – 72 proc.
58 proc. ankietowanych ocenia, że Tusk dobrze wpływa na wizerunek Polski za granicą, a 30 proc. – że źle (12 proc. nie ma na ten temat zdania). W 2008 r. aż 87 proc. badanych uważało, że wpływ Tuska na zagraniczny wizerunek rządu jest pozytywny, a zaledwie 9 proc., że negatywny.

Kloczkowski: kryzys zaufania

Bardziej krytycznie Polacy oceniają realizację programu wyborczego przez partie rządzące. 70 proc. badanych jest przekonanych, że rząd zapomniał o przedwyborczych zobowiązaniach wobec obywateli. 58 proc. uważa, iż gabinet nie panuje nad społecznymi protestami. Dla porównania w 2008 r. takich ocen było 45 proc.
Co trzeci z wyborców ocenia, że rząd dobrze sobie radzi z rozwiązywaniem konfliktów społecznych. Trzy lata temu taką ocenę wystawiało mu 45 proc. badanych. Aż 62 proc. uważa, że obecny gabinet nie prowadzi dialogu ze społeczeństwem. Ponad połowa wyborców jest zdania, że rząd dba bardziej o interes kolegów z PO niż wszystkich Polaków, a prawie co drugi ocenia, że rząd nie przywiązuje wagi do interesów narodowych.
– Na ten ostatni wynik miała wpływ katastrofa smoleńska – komentuje Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu w Kielcach. – PiS udało się wmówić Polakom, że rząd czegoś nie dopilnował, zaniedbał. W efekcie powstała atmosfera nieufności i skojarzenie, że rząd nie dba o interes narodowy.
Dr Jacek Kloczkowski z  Ośrodka Myśli Politycznej jest jednak zdania, że Polacy powoli mają dość tego rządu, jego niespełnionych obietnic i PR, co widać po wynikach sondażu "Rz". – Jeśli tak radykalnie pogorszyły się oceny rządu i samego premiera w niemal wszystkich możliwych dziedzinach, to nie możemy mówić już o jakimś chwilowym wahnięciu nastrojów, ale o poważnym kryzysie zaufania – twierdzi politolog.
Kloczkowski zwraca uwagę, że największe spadki mają miejsce w dziedzinach, które Polakom najłatwiej ocenić. – Każdy może odpowiedzieć na pytanie, czy rząd realizuje przedwyborcze obietnice. Wystarczy sobie przypomnieć, co politycy PO i PSL mówili w 2007 r. – przekonuje. – Trudniej jest ocenić, czy premier dobrze nas reprezentuje za granicą. W tym wypadku wyborcy muszą polegać głównie na opiniach ekspertów i dziennikarzy.
Innego zdania jest prof. Kik. Uważa on, że wzrost negatywnych ocen rządu wynika głównie z ubożenia społeczeństwa. – Polaków dotknął kryzys. Winą za to obarczają rząd, nawet jeśli problem jest bardziej złożony – zaznacza politolog. – Za to niedostatki rządu w polityce wewnętrznej są rekompensowane z powodzeniem w polityce europejskiej. Polacy dostrzegają, że nasz kraj jest dużo bardziej szanowany pod rządami Platformy.

Kik: każdy rząd się zużywa

U schyłku kadencji koalicji PO – PSL 22 proc. badanych przez GfK Polonia ocenia pozytywnie działalność rządu, 34 proc. negatywnie, a 40 proc. ani dobrze, ani źle.
Samego premiera dobrze ocenia 29 proc. badanych, źle 32 proc., a 36 proc. ani dobrze, ani źle. Dla porównania w 2008 r. premier miał 60 proc. ocen pozytywnych, 7 proc. ocen negatywnych i 31 proc. neutralnych.
– Każdy rząd po czterech latach sprawowania władzy traci poparcie – komentuje Kik. – To jest nieuniknione, kiedy zapowiedzi z kampanii wyborczych konfrontowane są z budżetową rzeczywistością. Rząd Donalda Tuska i tak dobrze sobie radzi, jeśli wspomnimy, jak Polacy oceniali inne gabinety. Głównym atutem rządu Platformy i PSL wciąż pozostaje premier Tusk, którego Polacy lubią.
Rzeczywiście, na tle trzech poprzednich gabinetów i ich szefów wyniki obecnego są niezłe. Według TNS OBOP Jerzy Buzek, szef rządu AWS – UW, kończył czteroletnie urzędowanie z 21 proc. ocen pozytywnych i 65 proc. negatywnych. Jego rząd tuż przed wyborami popierało 9 proc. badanych, a krytykowało 83 proc.
Leszek Miller z SLD po 2,5 roku sprawowania władzy miał 7 proc. ocen pozytywnych i 87 proc. negatywnych. Jego rząd wypadał jeszcze gorzej – 4 proc. badanych oceniało go dobrze, a 92 proc. źle.
Natomiast Jarosław Kaczyński po roku kierowania rządem PiS – Samoobrona – Liga Polskich Rodzin miał 25 proc. ocen pozytywnych i 66 proc. negatywnych. Cały rząd tuż przed wcześniejszymi wyborami był dobrze oceniany przez  19 proc. badanych, a źle przez 74 proc.
Kloczkowski jest jednak zdania, że oceny Tuska i jego rządu również nie zachwycają. I dziwi go, iż krytycyzm Polaków wobec rządzących nie przekłada się na wyniki sondaży partyjnych, w których Platforma do tej pory króluje.
– Pozostaje otwarte pytanie, czy dzieje się tak dlatego, że Polacy tak bardzo nie lubią opozycji, iż mimo niechęci do rządu wybierają Platformę Obywatelską, czy też jest to bomba z opóźnionym zapłonem i kiedy przyjdzie jesienią do głosowania, wyborcy wezmą pod uwagę te oceny, co przełoży się na dużo gorszy wynik Platformy, niż wszyscy się spodziewają – zastanawia się Kloczkowski.

Jak Polacy oceniają gabinet i jego szefa

U schyłku kadencji 43 proc. Polaków jest dumnych, że na czele rządu stoi Donald Tusk. Ale aż 70 proc. uważa, że rząd PO – PSL nie  realizuje obietnic wyborczych. Badania zostały przeprowadzone na początku kwietnia 2008 r.  i od 9 do 13 czerwca 2011 r. Oba sondaże  zrealizowała GfK Polonia metodą ankietową  na reprezentatywnej grupie ok. 1000 osób.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA