fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rząd da na lodówki i szyby

Bloomberg
We wtorek rząd zastanowi się, czy dać 13 mln zł Samsungowi i Pittsburgh Glass Works, za to, że inwestują w Polsce
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zdecyduje, czy przyznać wsparcie z budżetu państwa dwóm inwestorom zagranicznym: koreańskiemu Samsungowi i amerykańskiemu Pittsburgh Glass Works. Pierwszy rozbudowuje fabrykę sprzętu AGD we Wronkach, drugi stawia supernowoczesny zakład produkcji szyb samochodowych w Środzie Śląskiej.
Obie firmy miały obiecaną pomoc finansową jako częściową rekompensatę nakładów inwestycyjnych jeszcze w ubiegłym roku. Plany wprowadzenia nowego sytemu dotowania zagranicznych inwestorów sprawiły jednak, że decyzje mocno się odwlekły. W dodatku nie ma wcale pewności, czy obie firmy pomoc dostaną.
Sprawa grantu dla Samsunga (prawie 8 mln zł) miała być załatwiona już dwa tygodnie temu. Ale choć znalazła się w harmonogramie obrad, decyzję wstrzymano. – Mamy ambitne plany związane z Polską, planowane są kolejne inwestycje. Ale ich skala będzie zależeć od przychylności lokalnych władz i polskiego rządu – zaznacza prokurent Samsung Electronics Poland Manufacturing Tobiasz Adam Kowalczyk.
Samsung miał zainwestować w przejętej od Amiki fabryce we Wronkach 217 mln zł. Włożył w zakład znacznie więcej, bo przeszło pół miliarda złotych. Dziś fabryka zatrudnia 1,6 tys. osób i na tym prawdopodobnie się nie skończy.
Równie perspektywiczną inwestycją jest fabryka Pittsburgh Glass Works w Środzie Śląskiej. Amerykański koncern zainwestuje 174 mln zł. W 2012 roku zacznie produkować szyby dla fabryk Mercedesa w Niemczech, Daimler to bowiem jeden z głównych odbiorców koncernu.
Fabryka zatrudni 151 osób. W przyszłości planowana jest jej rozbudowa, a łączne nakłady mogą wówczas sięgnąć 260 mln zł.
Obok fabryki powstanie także dział badawczo-rozwojowy. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oceniała budowę fabryki szyb jako jedną z  pięciu najważniejszych inwestycji zagranicznych w Polsce w 2010 roku.
Ale już wtedy o grancie dla Pittsburgha niechętnie wypowiadało się Ministerstwo Finansów. Jednym z powodów była przyznana firmie dotacja z funduszy unijnych. Podobne wsparcie - 65 mln zł z UE - otrzyma Samsung.
Właśnie dotacje unijne mogą stanąć na przeszkodzie decyzji rządu o wsparciu inwestorów. Tymczasem choć wysokość rządowych grantów jest w porównaniu do skali nakładów na budowę fabryk niewielka, inwestorzy przywiązują do nich bardzo duże znaczenie: grant traktowany jest jak specjalna forma akceptacji inwestycji i poparcia inwestora przez rząd. To z kolei może być ułatwieniem np. przy staraniach o kredyty.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA