fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Dobre Firmy muszą być po prostu dobre

Od biżuterii, poprzez łodzie i jachty, zawory kulowe i kurki, śruby, przetwory mleczne, dźwigi, aż po meble i elektroenergetyczną aparaturę rozdzielczą – nie sposób określić branży, z której łatwiej dostać się do dwudziestki przedsiębiorstw nagradzanych tytułem „Dobrej Firmy”.
Tegoroczna lista laureatów po raz kolejny potwierdza znaną prawdę, że w każdej branży można osiągnąć sukces, trzeba jednak prowadzić firmę w sposób ponadprzeciętny.
Analiza listy tegorocznych laureatów i nominowanych do „Dobrej Firmy” pozwala wskazać takie, których znakomite wyniki i osiągnięcia są najwyraźniej wpisane w ich strategię rozwoju. W przypadku tegorocznych zwycięzców ubiegłoroczny sukces powtórzyły: Fabryka Maszyn Famur GK Katowice, Klingspor sp. z o.o i PBG SA. Nominowana w 2006 r. spółka Koelner SA wróciła do grona laureatów (była nim już w 2005 r.). Z kolei ubiegłoroczna DF – Faurecia Wałbrzych sp. z o.o. ponownie dostała się do grona nominowanych. Ponownie znaleźli się w nim również DPD Polska sp. z o.o. (w 2006 r. jeszcze jako Masterlink Ekspress sp. z o.o.), GTC SA, Grupa Inwestycyjna Hossa SA i TVN SA GK.
Ta powtarzalność jest istotniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę kryteria wyboru nominowanych. Otóż do „50” mogą zostać wybrane tylko te firmy, które:
- przysłały do redakcji lub opublikowały niebudzące zastrzeżeń audytorów sprawozdania finansowe za rok 2005;
- wykazały zysk netto za dwa ostatnie lata obrachunkowe i nie miały ujemnych kapitałów własnych, nie są również monopolistami w swoich branżach.
W wyborze laureatów kapituła – wzorem lat ubiegłych – kierowała się wskaźnikami dynamiki sprzedaży w czterech ostatnich latach oraz wzrostem aktywów i kapitałów. Uwzględnione zostały także wskaźniki związane z efektywnością: rentowność sprzedaży w dwóch ostatnich latach oraz rentowność kapitałów i aktywów (ROA i ROE). Oceniana była także zdolność przedsiębiorstw do rozwoju, a jej miarą były wskaźniki inwestycji. W wyborze nominowanych firm stosowaliśmy oceny punktowe, w których najwięcej (50 proc. wszystkich możliwych punktów) firmy mogły zyskać za dynamikę rozwoju, 30 proc. za efektywność i 20 proc. za zdolność do rozwoju.
Z wybranych w ten sposób 50 nominowanych kapituła wskazała 20 najlepszych, którym przyznaliśmy nagrodę „Dobra Firma 2007”.
Apart sp. z o.o., Suchy Las
ATM SA GK, Warszawa
Broen SA, Dzierżoniów
Delphia Yachts Kot Sp. j., Olecko
Fabryka Maszyn Famur SA GK, Katowice
Klingspor sp. z o.o., Bielsko-Biała
Koelner SA GK, Wrocław
Mispol SA GK, Suwałki
Monnari Trade SA, Łódź
Pamapol SA GK, Rusiec
PBG SA GK, Przeźmierowo
PCC Rail Holding SA GK, Jaworzno
Polfarmex SA, Kutno
Polmlek Olsztyn sp. z o.o., Olsztyn
Teleskop sp. z o.o., Kostrzyn
TIM SA, Wrocław
Unia sp. z o.o. GK, Grudziądz
Zakłady Kablowe Bitner Celina Bitner, Kraków
ZPU Prawda sp. z o.o., Olecko
ZPUE SA, Włoszczowa
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA