Edukacja

Najlepsi w Europie Środkowej

Archiwum
Akademia Leona Koźmińskiego istnieje od 18 lat i wraz z osiągnięciem wieku dojrzałości stała się najwyżej notowaną w rankingach szkołą biznesu z Europy Środkowej.
Skończyły się czasy, kiedy młodzież szukała uczelni wyłącznie blisko domu. Ta strategia okazała się zwodnicza, bo okazało się, że w małych ośrodkach studia są sposobem na przeczekanie bezrobocia i nie dają młodym ludziom przewagi na rynku pracy.
– Największym zainteresowaniem cieszą się duże ośrodki akademickie, w których wykłada najlepsza kadra – mówi Ewa Barlik, rzeczniczka Akademii Leona Koźmińskiego. – Kandydaci na studia sprawdzają też akredytacje i miejsca szkół w rankingach. Poza tym chcą studiować w miastach, w których rynek pracy jest najbardziej rozwinięty, a więc przede wszystkim w Warszawie. Tu można równocześnie studiować i pracować, czyli usamodzielnić się i rozpocząć karierę zawodową.

Trzy korony

Na świecie jest około 11 tysięcy uczelni ekonomicznych i biznesowych, z czego kilkadziesiąt w Polsce. Tylko najlepsze mają akredytacje międzynarodowych organizacji sprawdzających jakość kształcenia w tej dyscyplinie. W Polsce jedyną uczelnią, zarówno wśród szkół publicznych, jak i niepublicznych, która ma dwie międzynarodowe akredytacje – EQUIS i AMBA – jest Akademia Leona Koźmińskiego (ALK). Uczelnia jest w trakcie ubiegania się o akredytację amerykańską AACSB. Tak zwane triple accreditation, określane też mianem trzech koron, to najważniejsze akredytacje, jakie może uzyskać międzynarodowa szkoła biznesu. Ma je niespełna 60 uczelni na całym świecie.
– Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku uda nam się wejść do elitarnej grupy szkół, w których jakość kształcenia spełnia najwyższe międzynarodowe standardy – podkreśla Ewa Barlik. Równie ważne jest uznanie krajowej Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA), która tylko najlepszym studiom przyznaje ocenę wyróżniającą. Taką otrzymał kierunek zarządzanie na ALK. – Żadna polska uczelnia nie ma szans na wysoką pozycję w tzw. rankingu szanghajskim, który porządkuje ośrodki akademickie świata według osiągnięć naukowych – nagród, odkryć, prestiżowych publikacji. Mamy jednak szansę zwyciężać w rankingach branżowych pokazujących najlepsze szkoły według dziedzin wiedzy – uważa rektor ALK, prof Andrzej K. Koźmiński. W najbardziej prestiżowym rankingu szkół biznesu prowadzonym przez dziennik „Financial Times" są obecne tylko dwie polskie uczelnie. Akademia Leona Koźmińskiego zajęła 39. miejsce w Europie i okazała się aż o 28 pozycji lepsza od warszawskiej SGH, zajmującej w rankingu „FT" 67. miejsce. To w ślad za rankingiem „FT" do Polski ściągają studenci z całego świata. W ALK studiuje już 700 cudzoziemców z 42 krajów. Co czwarty student stacjonarny jest z zagranicy. Dla kandydatów na studia z Polski liczą się rankingi „Perspektyw" i „Rzeczpospolitej", w których po raz 12. Koźmiński jest najlepszą niepubliczną uczelnią w Polsce.

206 profesorów

Zarówno w rankingach, jak i w procesie przyznawania akredytacji ważną rolę odgrywa profesjonalna kadra naukowa. Z akademią związanych jest 206 profesorów i nauczycieli akademickich, z czego dla 186 jest to pierwsze miejsce zatrudnienia na etacie. Uczelnia organizuje międzynarodowe konferencje i sympozja oraz stwarza warunki zachęcające do pracy naukowej. Zatrudnia też kilkudziesięciu uznanych profesorów z zagranicy. Gościnnie wygłaszają tu swoje wykłady nobliści z dziedziny ekonomii i ambasadorowie. W ramach tzw. oceny parametrycznej jednostek naukowych dla badań w zakresie nauk ekonomicznych uczelnia otrzymała najwyższą, pierwszą kategorię.

Prawo dla menedżerów

Nowoczesna szkoła biznesu to nie tylko zarządzanie i finanse. Przyszli menedżerowie muszą zdobywać wszechstronne wykształcenie, a w krajach o tak dynamicznie zmieniających się przepisach jak Polska nie mogą ominąć wiedzy czysto prawniczej. Kolegium Prawa w Akademii Leona Koźmińskiego działa od dziesięciu lat.  Pierwsi absolwenci są już aktywnymi zawodowo prawnikami. Obecnie prawo studiuje ponad 1200 osób zarówno w systemie dziennym, jak i zaocznym. W ALK laureaci wszystkich olimpiad przedmiotowych studiują za darmo. Uczelnia ma też rozbudowany system stypendiów naukowych i socjalnych, z których korzysta kilkaset osób. Na studia w ALK można się zapisać w systemie online, wchodząc na stronę internetową uczelni www.kozminski.edu.pl. Biuro rekrutacji jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18 i w każdą sobotę w godzinach od 10 do 14. W najbliższym czasie uczelnia otworzy swoje mury dla kandydatów na studia wyższe, podyplomowe i MBA. Dni otwarte zaplanowano na:  19 czerwca, 17 lipca i 11 września o godz. 12.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL