Do rejestracji auta wystarczy faktura

Czytelnicy pytają, dF odpowiada
Prowadzę działalność handlową. Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Sprowadziłem z Unii używany samochód. Sprzedałem go, wystawiając fakturę VAT z wyszczególnioną ceną netto i należnym VAT. Czy to wystarczy, aby nabywca mógł zarejestrować auto, czy też powinienem jeszcze otrzymać z urzędu skarbowego zaświadczenie o zapłaceniu VAT?Czytelnik nie otrzyma takiego zaświadczenia, bo jest ono wydawane tylko w ściśle określonych sytuacjach. Wymienia je art. 105 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że naczelnik urzędu skarbowego wydaje zaświadczenie o zapłaceniu VAT w przypadkach wymienionych w art. 103 ust. 3 i 4. Wspomniane przepisy określają terminy obliczenia i zapłaty podatku przez nabywców nowych środków transportu (ci obliczają i wpłacają podatek w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego) oraz przez nabywców aut, które mają być przez nich zarejestrowane na terytorium Polski lub nie podlegają tu rejestracji, a są jedynie w Polsce uży...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL