fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Strategie akcyjne bez konkurencji

Rzeczpospolita
Cezary Adamczyk
Ponad 10 milionów zł ma na koncie klient, który pięć lat temu powierzył 1 milion zł firmie BZ WBK Asset Management
Firmy specjalizujące się w zarządzaniu pieniędzmi majętnych klientów mają do zaproponowania ponad 120 strategii inwestycyjnych. Są wśród nich propozycje dla ryzykantów (portfele akcji i zrównoważone) i dla bardziej powściągliwych inwestorów (portfele stabilnego wzrostu i papierów skarbowych). Są też portfele o zmiennej alokacji aktywów, w których to zarządzający podejmuje decyzję, jaki w danej chwili będzie udział np. akcji. Podział jest więc podobny jak w tradycyjnych funduszach. Aby jednak skorzystać z oferty firm zarządzających pieniędzmi na zlecenie (asset management), trzeba mieć od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych.
Inwestowanie za pośrednictwem firmy asset management na ogół przynosi wyższe zyski w porównaniu z funduszami. Jest to efekt niższych kosztów, profesjonalizmu kadry zarządzającej, często indywidualnego podejścia do klienta. Nie bez znaczenia jest też wielkość zgromadzonych środków pozwalająca na bardziej elastyczne, a co za tym idzie efektywne inwestowanie.
Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z takiej oferty, powinniśmy porównać wyniki osiągane przez poszczególne firmy. Koniecznie trzeba też zajrzeć na strony WWW Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie znajdziemy informacje, czy dana firma ma zgodę komisji na zarządzanie cudzym portfelem.
Przeanalizowaliśmy wyniki inwestycyjne (w okresie rocznym, trzyletnim oraz pięcioletnim) i porównaliśmy je z osiągniętymi w tym czasie stopami zwrotu zwykłych funduszy. Okazało się, że najlepsze rezultaty – co nie jest zaskoczeniem w czasie giełdowej hossy – przyniosła strategia akcyjna. W ciągu ostatnich pięciu lat przeciętny zysk wyniósł 450 proc. Najlepszy okazał się fundamentalny portfel BZ WBK Asset Management, który przyniósł 917 proc. zysku. Jeśli zatem ktoś ulokował pięć lat temu 1 mln zł (dziś minimalna kwota inwestycji w tej firmie), obecnie ma na koncie o jedno zero więcej.
Inwestycja trzyletnia zakończyła się średnim zyskiem w wysokości 156 proc. Tu również wyróżnił się fundamentalny portfel BZ WBK (313 proc.).
W najkrótszym badanym terminie (1 rok) średni zysk przekroczył 40 proc. Najlepszy był portfel skonstruowany przez zarządzających IDM Asset Management (83 proc. zysku).Im dłuższy okres inwestycji, tym większe różnice w stopach zwrotu osiąganych przez firmy asset management i fundusze inwestycyjne. W okresie rocznym wyniki tych pierwszych były tylko o około 6 pkt proc. lepsze od wyników funduszy akcyjnych, ale w ciągu pięciu lat różnica przekroczyła 150 pkt proc.
Ogromne różnice są też między wynikami firm asset management a funduszami działającymi w ramach tych samych grup kapitałowych. Dobrym przykładem są Arka oraz ING. W pięcioletnim okresie assety zarobiły odpowiednio 918 proc. i 682 proc., a fundusze akcyjne tych TFI 460 proc. i 278 proc.
Większość portfeli akcyjnych uzyskała wyniki lepsze od wzorca, którym z reguły jest WIG lub WIG20. Średnio zyski były wyższe od benchmarku o prawie jedną trzecią.Portfele, w których jest mniej akcji, przyniosły równie imponujące zyski. Przeciętny wynik portfeli zrównoważonych w okresie pięcioletnim wyniósł 181 proc.; w tym czasie zwykłe fundusze zrównoważone zarobiły ponad 50 pkt proc. mniej. W okresie trzyletnim assety wypracowały 95 proc., o 41 pkt proc. więcej niż fundusze zrównoważone.
Najmniejsze różnice występują w portfelach stabilnego wzrostu i papierów skarbowych – wynoszą od 3 do 9 pkt proc.
Usługa zarządzania aktywami (asset management) przeznaczona jest dla zamożnych klientów, którzy dysponują kwotą co najmniej 100 tys. zł (limity bywają obniżane nawet do 30 tys. zł, ale są też firmy, które wymagają kilku milionów).
Usługa polega na tym, że klient przekazuje pieniądze firmie, która inwestuje je zgodnie z ustaloną strategią, dostosowaną do oczekiwań inwestora oraz skłonności do ryzyka. Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą kwotą, możemy indywidualnie ustalać warunki inwestowania, przy mniejszych mamy do wyboru już istniejące portfele.
Koszt usługi zależy od wybranej strategii. Podobnie jak w zwykłych funduszach inwestycyjnych im bardziej agresywna strategia, tym większą zapłacimy prowizję, z tym że w firmach asset management prowizja jest niższa niż w TFI. Opłaty są pobierane rocznie, kwartalnie lub miesięcznie. Często składają się z dwóch części: stałej ustalonej na początku współpracy z daną firmą oraz zmiennej zależnej od wypracowanych wyników.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA