fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Obietnice i program to dwie różne sprawy

Rzeczpospolita
Mirosław Gronicki wymieniany jest jako kandydat na ministra finansów
Rz: Jak ocenia pan wynik wyborów dla gospodarki?
Mirosław Gronicki: Jeśli oczekiwania związane z prorynkowym i progospo-darczym wizerunkiem PO się spełnią, to wynik może być pozytywny dla gospodarki. Ale najpierw potrzebne są fakty dla oceny przyszłości. Tych faktów jest stosunkowo mało, a samym wizerunkiem reformy się nie zrobi.
Czy PO zdoła zrealizować obietnice wyborcze?
Chyba należy rozróżnić obietnice składane w ramach kampanii wyborczej i wynikające z jej logiki od rzeczywistego programu gospodarczego. Przy założeniu w miarę spójnego programu gospodarczego część z nich można będzie spełnić, ale np. podniesienie płac w sferze budżetowej kłóci się z dążeniem do zmniejszenia fiskalizmu. Tak samo chęć zwiększenia nakładów na infrastrukturę. Łatwiejsze – w sensie finansowym – może być natomiast usprawnianie instytucji.
Kiedy możemy się spodziewać wprowadzenia podatku liniowego, kiedy byłoby to możliwe?
Dla makroekonomisty truizmem jest stwierdzenie, że nie można wprowadzać tylko jednostronnych innowacji podatkowych. Podatek liniowy można wprowadzić jedynie w ramach szerszej reformy finansów publicznych, a jej opracowanie wymaga decyzji politycznej i czasu. Jeśli będzie decyzja polityczna jeszcze w tym roku, to najwcześniej po dwóch – trzech latach możliwe byłoby jego wprowadzenie.
Co z przyjętą przez parlament dwustopniową skalą podatkową, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.?
Ustawy można zmieniać. Wydaje się, że bez powiązania zmian w PIT z innymi zmianami w systemie podatkowym i po stronie podatków, przyjęcie dwustopniowej skali może się okazać zbyt kosztowne dla polskich finansów publicznych.
Jak szybko uda się przeprowadzić deregulację prawa? Liderzy Platformy Obywatelskiej zapowiadali likwidację około 200 parapodatków.
Tak szybko, jak przeprowadzone zostaną odpowiednie zmiany legislacyjne.
Kiedy możemy liczyć na wejście Polski do strefy euro?
Zależy to od polityki gospodarczej oraz woli politycznej. W optymistycznym wariancie w 2012 – 2013, w pesymistycznym po 2015 roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA