fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Prawa strona Wisły coraz bardziej doceniana

Kupujemy nowe mieszkanie (4) Wesoła, Rembertów, Wawer, Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek, Białołęka, Saska Kępa
Dziś przedstawiamy dwie kolejne dzielnice z nowymi inwestycjami deweloperskimi: tym razem po prawej stronie Wisły.
O nowych osiedlach w Wesołej, Rembertowie, Wawrze oraz na Pradze-Północ i Południe, na Targówku, Białołęce i Saskiej Kępie mówi Maciej Dymkowski, dyrektor zarządzający redNet Consulting:
Prawa strona Wisły od lat postrzegana była gorzej niż dzielnice położone na przeciwległym brzegu. Obraz ten zaczął się zmieniać powoli po roku 1989. I duży w tym udział ma rozwój budownictwa mieszkaniowego. Pomiędzy starymi budynkami na Pradze-Północ i Południe pojawiać się zaczęły estetyczne plomby. Na Białołęce powstało praktycznie nowe miasto. Targówek przyciągnął nie tylko nowe inwestycje mieszkaniowe, ale także centra handlowe. I tylko Saska Kępa, będąca administracyjnie częścią Pragi-Południe, nie musiała zmieniać w swym obliczu zbyt wiele – zawsze postrzegana była jako dobra, prestiżowa lokalizacja. Nic dziwnego, że ceny w tej części prawobrzeżnej Warszawy z powodzeniem konkurowały i nadal konkurują z najlepszymi dzielnicami lewobrzeżnymi.
Najwięcej od lat buduje się na Białołęce – dużo gruntów pod zabudowę skutecznie przyciąga deweloperów. Wprawdzie trudno znaleźć tu luksusowe apartamenty, jednak jedne z najniższych cen w Warszawie sprawiają, że na zakup mieszkania decydują się głównie osoby młode, szukające swojego pierwszego własnego M. Wybór mają bardzo dobry: ponad 1200 mieszkań w ponad 20 inwestycjach realizuje tu około 20 firm deweloperskich. Również cena jest atrakcyjna – przeciętnie jest niższa o ponad 2000 zł na metrze kwadratowym od warszawskiej średniej. Zachęcająco wyglądają również ceny całkowite, jako że buduje się tutaj głównie niewielkie mieszkania – kawalerki, dwu- i trzypokojowe. Zdecydowanie mniej jest dużych mieszkań, jednak i popyt na nie jest znikomy.
Zdecydowanie mniejszy wybór mamy na Targówku, który wciąż zmienia swoje oblicze i zyskuje na popularności wśród nabywców. Decydując się na zakup w tej dzielnicy, możemy wybierać w nieco ponad 400 lokalach powstających w kilku projektach. Dominują mieszkania dwu- i trzypokojowe, jednak o nieco większych metrażach. Również ceny są tutaj wyższe niż na Białołęce.
Mało i tanio – nawet jak na prawą stronę Wisły – jest wciąż w Wesołej i Rembertowie. Jeszcze niedawno to samo można było powiedzieć o Wawrze, jednak w ostatnim czasie obserwuję tu spore ożywienie. A należy pamiętać, że ta dzielnica bardziej kojarzy się z zabudową jednorodzinną, ulokowaną przede wszystkim wzdłuż trasy otwockiej.
Dobre położenie, coraz realniejsze plany budowy metra i – miejmy nadzieję – Stadionu Narodowego na zbliżające się Euro 2012 przyciągają coraz więcej deweloperów na Pragę – tak Północ, jak i Południe. Ceny w tych dzielnicach przekraczają już średnią warszawską. Również wybór jest spory i różnorodny – powstają tu zarówno kameralne budynki na kilkanaście lokali, jak i duże obiekty, składające się z kilkuset mieszkań. A trzeba pamiętać, że wkrótce do oferty trafią także lofty w dawnych obiektach przemysłowych, których niemało zlokalizowano na praskim brzegu, zwłaszcza w otoczeniu infrastruktury kolejowej, zapewniającej łatwą komunikację z Dworcem Warszawa Wschodnia.
Jeśli chodzi o średnie ceny 1 mkw. w nowych inwestycjach, wyglądały one we wrześniu następująco:
– Białołęka 6467– Praga-Południe 8845 – Praga-Północ 7940 – Targówek 7867 – Wawer 6358
Prawy brzeg Wisły dynamicznie się zmienia. Przyciąga nowych mieszkańców i kolejnych deweloperów. Szansą na dodatkowy dynamiczny rozwój jest budowa infrastruktury związanej z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA