Katastrofa smoleńska

Polacy nie wierzą w wyjaśnienie przyczyn katastrofy

ROL
Sondaż TNS OBOP. Niemal dwie trzecie badanych nie wierzy w odkrycie przyczyn katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.
Polacy są przekonani, że przyczyny katastrofy smoleńskiej nie zostały do tej pory w pełni wyjaśnione – wynika z sondażu TNS OBOP. Aż 68 proc. badanych deklaruje, że tak się do tej pory nie stało. Przeciwne zdanie wyraża 24 proc.
– Widać wyraźnie, że w odniesieniu do katastrofy smoleńskiej wśród Polaków dominuje pesymizm – komentuje dr Artur Wołek, politolog z Polskiej Akademii Nauk. – Trudno się im zresztą dziwić, biorąc pod uwagę informacje, jakie do nich przez ten rok, który upłynął od katastrofy, docierały – dodaje i wylicza: załamanie współpracy z Rosjanami i raport MAK, który winą za katastrofę obciążył wyłącznie pilotów TU-154, niezliczone, często sprzeczne ze sobą informacje na temat przyczyn katastrofy, które się pojawiały w mediach, oraz nieustanne kłótnie polityków na ten temat. – Poza tym doświadczenia Polaków są takie, że nigdy nie udało się w naszym kraju wyjaśnić przyczyn jakiejś większej afery czy zbrodni, jak np. zabójstwa komendanta policji gen. Marka Papały. Dlatego są przekonani, że tym razem znów będzie podobnie i przyczyn katastrofy nie poznamy nigdy – podkreśla Wołek.
O tym, że katastrofa nie zostanie rzetelnie wyjaśniona także w przyszłości, przekonanych jest 65 proc. badanych w sondażu OBOP. W ciągu roku nastroje w tej sprawie uległy znacznemu pogorszeniu. W podobnym badaniu tego instytutu z maja 2010 r. 37 proc. badanych wierzyło, że przyczyny będą wyjaśnione. O tym, że tak się nigdy nie stanie przekonanych było 51 proc. Prof. Wojciech Łukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że może się to jeszcze zmienić po opublikowaniu przez polską komisję ministra Jerzego Millera raportu na temat przyczyn katastrofy. – Jeśli zostanie to zrobione w sposób kompetentny i konkretny, wówczas część osób może zmienić zdanie – mówi "Rz". Zwraca jednak uwagę, że na postrzeganie katastrofy nakładają się podziały polityczne. – Dlatego np. część zwolenników PiS nigdy nie da się przekonać faktom, które przedstawi rząd PO. Widać to także w sondażu OBOP, z którego wynika, że o tym, iż katastrofa nie została rzetelnie wyjaśniona, jest przekonanych aż 90 proc. zwolenników PiS. Taką opinię wyraża 52 proc. zwolenników PO. – Różnica jest wyraźna, ale jednak trzeba zwrócić uwagę, że zarówno wśród wyborców PiS, jak i PO dominuje przekonanie, że katastrofa nie została wyjaśniona – podkreśla prof. Łukowski. Polacy są też generalnie niezadowoleni z postawy polityków rok po katastrofie. 69 proc. ankietowanych twierdzi, że nie wyciągnęli oni właściwych wniosków z tragedii. – Tuż po katastrofie panowało trochę naiwne przekonanie, że tak olbrzymia tragedia trwale zmieni życie publiczne. Polaków w tym przekonaniu utwierdziła też wyjątkowo spokojna kampania prezydencka. Kiedy nastąpił powrót do kłótni i oskarżeń, rozczarowanie było olbrzymie – komentuje dr Wołek. Za to aż trzy czwarte badanych wyraża przekonanie, że ofiary katastrofy zostały odpowiednio upamiętnione. Przeciwnego zdania jest 19 proc. – Ogólnonarodowa żałoba, uroczyste ceremonie pogrzebowe, pochowanie pary prezydenckiej na Wawelu, liczne książki i albumy na ten temat oraz nieustanne zainteresowanie mediów. Widać, że dla Polaków to jest godne upamiętnienie mimo sporów o pomnik czy krzyż – podkreśla prof. Łukowski. Sondaż zrealizowano w dniach 3 – 6 marca na ogólnopolskiej próbie 1000 mieszkańców powyżej 15. roku życia.   Rosjanie o Polakach Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej skrytykował polską prokuraturę. Jego rzecznik Władimir Markin oświadczył, że jak dotąd strona polska jedynie w części zrealizowała zgłaszane przez Rosjan wnioski o pomoc prawną w sprawie smoleńskiej. Z sześciu zapytań skierowanych do Warszawy odpowiedziała jedynie na dwa, przy czym i tak jedynie częściowo. Zarzuty Rosjan odpiera Naczelna Prokuratura Wojskowa. – Wykonaliśmy większość wniosków Rosji o pomoc prawną w sprawie, w tym cztery w całości – mówi rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa. psk, pap
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL