fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Twórca kondomu. Fromm i prezerwatywa na fontannie

Dziennik Wschodni/Fotorzepa
Imitacja prezerwatywy naciągnięta na miejską fontannę wywołała burzę w Koninie. Grupa happenerów chciała w ten sposób uczcić rocznicę urodzin twórcy najpopularniejszego środka antykoncepcyjnego.Imitacja kondoma pojawiła się na fontannie dziś rano.
Towarzyszy jej hasło "Przywróćmy Fromma miastu...". - Niewiele osób wie, ale to właśnie w Koninie przyszedł na świat twórca lateksowej prezerwatywy - podkreśla Waldemar Duczmal z Akcji Konin - grupy, która przygotowała happening, a także szef jednego z miejscowych kół SLD.
Julius Fromm urodził się w 1883 roku. Pochodził z ubogiej żydowskiej rodziny. Dziesięć lat później wraz z rodzicami wyemigrował do Niemiec. Tam w 1914 założył zakłady przemysłu gumowego. Wkrótce stał się zamożnym człowiekiem. Zmarł w 1945 roku.
- Fromm doczekał się zaledwie jednej biografii, która w dodatku nigdy nie została przetłumaczona na język polski. Odkryliśmy go przed rokiem i próbowaliśmy zainteresować tą postacią miasto. Kiedy to nie przyniosło większego skutku, wymyśliliśmy happening - opowiada Duczmal i zaraz zastrzega - To nie promocja antykoncepcji.
Ale projekt wywołał w mieści burzę. Przeciw happeningowi zaprotestował wiceprezydent Dariusz Wilczewski (Koniński Klub Samorządowy). Stwierdził, że to ośmieszanie miasta. Ponieważ jednak organizatorzy spełnili wszelkie wymogi formalne, samorząd nie mógł akcji zakazać. Dziś przedstawiciele miasta wypowiadają się o niej bardzo dyplomatycznie. - Każdy ma prawo manifestować swoje poglądy. Co do ocen, nie chcę w nie wchodzić - ucina Marek Zawidzki, sekretarz miasta. - Ale można było wymyślić inną formę promowania Fromma - dodaje.
Przyznaje on, że o żydowskim chemiku i fabrykancie do niedawna nie słyszał. Nie umie też powiedzieć, czy miasto w jakikolwiek sposób upamiętni tę postać.
Duczmal zapowiada, że imitacja prezerwatywy pozostanie na fontannie przez jeden dzień. Później prawdopodobnie trafi na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Tymczasem Akcja Konin przygotowuje się do kolejnego happeningu. - Tym razem będziemy chcieli upamiętnić Mieczysława Bekkera, twórcę pojazdu księżycowego NASA, który w Koninie ukończył gimnazjum - wyjaśnia. W jaki sposób? - Mamy kilka pomysłów, ale na razie nie chcę ich zdradzać - podsumowuje.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA